21 Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę

9-15 lipca 2012

Etap 1 Szczecin - Barlinek (92 km)

Dzisiaj, 9 lipca 2012 r. o godzinie 05.30 spod pomnika bł. Jana Pawła II w Szczecinie rozpoczęła się pielgrzymka. W katedrze pw. św. Jakuba wzięliśmy udział w celebrowanej Mszy św. dla 240 uczestników pielgrzymki. Po czym Trasą Zamkową pojechaliśmy do sanktuarium na oś. Słonecznym a potem w kierunku Pyrzyc. Pierwszy postój mieliśmy w Starym Czarnowie, gdzie mieszkańcy przygotowali nam poczęstunek. W Pyrzycach zatrzymaliśmy się na obiad w parafii p.w. Matki Boskiej Bolesnej. I znów ruszyliśmy do Brzeska, a potem do Barlinka na nocleg.


Etap 2 Barlinek - Rokitno (91 km)

Drugi etap naszej pielgrzymki 10 lipca rozpoczęliśmy śniadaniem i Mszą św., po której wyruszyliśmy w trasę. Zaczęły się pierwsze awarie rowerów. Na pierwszy dłuższy postój zatrzymaliśmy się w Strzelcach Krajeńskich. Tutaj przywitano nas super grillowanymi kiełbaskami i znakomitym ciastem. Po drodze mieliśmy jeszcze trzy postoje, w tym obiadowy w Lipkach Wielkich. Potem była Skwierzyna. Do sanktuarium w Rokitnie dotarliśmy wprost na kolację. Witał nas ksiądz kustosz polewając każdego wjeżdżającego święconą wodą. Wieczorem Apel Jasnogórski, który poprowadził honorowy obywatel Polic, ksiądz prałat Jan Kazieczko - proboszcz katedry w Szczecinie, który w tym roku także pielgrzymuje na rowerze.


Etap 3 Rokitno - Obra (78 km)

W trzecim etapie 11 lipca przebyliśmy trasę z Rokitna do Obry. Po Mszy św. i śniadaniu wyruszyliśmy w drogę. Pierwszy postój zaplanowano w Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Następnym celem naszego dłuższego postoju był Zbąszyń. Tutaj tradycyjnie ugoszczono nas obiadem w parafii p.w. NMP Wniebowziętej. W Zbąszyniu, na brzegu rzeki Obra zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie grupowe pod pomnikiem Jana Pawła II. Ze Zbąszynia wyruszyliśmy w kierunku naszego celu miejscowości Obra. Przed dotarciem na nocleg, tradycyjnie zatrzymaliśmy się na boisku piłkarskim, aby rozegrać mecz. W celu zakwaterowania tak licznej grupy ( 240 osób) na noclegi rozjechaliśmy się do trzech sąsiadujących miejscowości Obra, Jażyniec i Kiełkowo.


Etap 4 Obra - Góra Śląska (75 km)

Nasz czwarty, czwartkowy etap 12 lipca prowadził z Obry do Góry Śląskiej. Bezpośrednio przed zasadniczym wyjazdem mieliśmy okazję zwiedzić w Obrze seminarium duchowne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI). Codzienna Msza św. sprawowana była po drodze w Wieleniu w Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników. Z Wielenia przejechaliśmy do Wschowy. Po drodze ostatnią grupę złapał ulewny deszcz i burza. Na szczęście przeczekaliśmy ten intensywny, ale dosyć krótki deszcz pod wiatą na przystanku autobusowym. We Wschowej tradycyjnie przywitał nas ksiądz proboszcz wraz z parafianami, którzy zaprosili pielgrzymów na obiad do swoich domów. Po posiłku spotkaliśmy się w kaplicy pw. św. Królowej Jadwigi. Wierni mieli możliwość ucałowania relikwii świętej. W tym roku przybył nam dodatkowy punkt wizyta w Ścinach. Ze Ścin wyruszyliśmy do docelowego punktu - Góry Śląskiej gdzie zakwaterowanie znaleźliśmy jak zwykle u mieszkańców, ale także na pięknej, nowej hali sportowej.


Etap 5 Góra - Trzebnica (75 km)

13 lipca - piątek - rozpoczęliśmy od mszy świętej w kościele p.w. św. Katarzyny, a po śniadaniu jedziemy w kierunku Trzebnicy zatrzymując się na postój w Żmigrodzie, gdzie również spożyliśmy obiad. Do naszego celu Trzebnicy dotarliśmy ok. godz. 19.00. Dzisiaj pogoda była dosyć dobra. Było jednak zimniej i wiał dosyć silny wiatr. Kolację mieliśmy w niezwykłej scenerii reflektarza w klasztorze sióstr Boromeuszek w Trzebnicy. Potem odbył się Apel Jasnigórski i koncert zespołu pielgrzymkowego.


Etap 6 Trzebnica – Kluczbork (103 km)

Przedostatni etap 14 lipca prowadził z Trzebnicy do Kluczborka. Był to najdłuższy etap ( 104 km). Po Mszy św. czyli w kościele w Trzebnicy, który wraz z klasztorem stanowi zabytek klasy "0". Po śniadaniu wyruszamy na trasę. Pierwsza część była trudna, gdyż wymagała wjazdów na wysokie wzgórza otaczające Trzebnicę. Niestety wiał dosyć silny wiatr. Na przerwę obiadową tradycyjnie zatrzymaliśmy się w parafii p.w. św Jóefa w Bierutowie. Po drodze, mimo zachowywania ostrożności został potrącony przez samochód jeden z uczestników pielgrzymki. Na szczęście skończyło się na kilku siniakach i kilku szwach. Po drodze mieliśmy jeszcze dwa postoje ze smakowitymi drożdżówkami i pączkami. Do Kluczborka dojechaliśmy po godz. 19.00. Większość z nas zakwaterowano w Zespole Szkół Rolniczych w Bogdańczowicach k. Kluczborka.


Etap 7 Kluczbork - Częstochowa (81 km)

Po siedmiu dniach rowerowej wędrówki, w niedzielę 15 lipca dotarliśmy na Jasną Górę! Z Kluczborka wyruszyliśmy wcześnie, bo ok 7.00 rano. Ostatni odcinek był bardzo krótki 70 km. Pogoda, tak jak podczas całej pielgrzymki nam sprzyjała. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze na jeden postój obiadowy, a następnie udaliśmy się na miejsce nazwane przez nas "górką przeprośną". W sumie nie jest to górka, tylko miejsce parkingowe, na którym, co roku mamy ostatni postój przed Jasną Górą. W ubiegłym roku nasza pielgrzymka postawiła tam krzyż, który w tym roku został na nowo zakonserwowany. Zwyczajem są na tym postoju są wzajemne przeprosiny i podziękowania za wspólny trud pielgrzymkowy. Na Jasną Górę dotarliśmy ok. godziny 15.00. Zapakowaliśmy nasze rowery na tir-a, a bagaże do naszych autobusu i po kąpieli udaliśmy się na naszą mszę o godz. 17.00. Na ołtarzu, pod obrazem Matki Boskiej złożona została księga intencji wpisywanych po drodze przez pielgrzymów, jak również tych przesłanych za pomocą internetu. O godz. 21.00 uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim. Potem wyjazd pociągiem do Szczecina.


Była to już 21 pielgrzymka rowerowa. Uczestniczyło w niej 240 pielgrzymów, Najmłodszy pielgrzym miał 9, a najstarszy 79 lat. Przejechaliśmy ponad 600 kilometrów. Z Polic było nas naprawdę wiele osób, sześć spośród nich to członkowie PKC "Sama Rama".

Wszystkim uczestnikom rowerowej pielgrzymki serdecznie gratulujemy i liczymy, że w 22 wędrówce na Jasną Górę w 2013 roku będzie nas jeszcze więcej.


(gosian)
(kobra)
(jacek)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License