23 Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę

Już po raz dwudziesty trzeci ze Szczecina wyruszyła rowerowa pielgrzymka do Częstochowy na Jasną Górę. Tym razem w pielgrzymce brało udział 220 osób, które jechały w 15 grupach, peletonach pokonując dzienne odcinki trasy ok. 100 km. Pomysł takiego pielgrzymowania zrodził się prawie ćwierć wieku temu, kiedy dwóch świeżo upieczonych maturzystów Sebastian Świłpa i Jacek Prętki rowerami udali się na do Częstochowy. Trasę swojej wędrówki podzielili na siedem etapów, których układ (po kilku technicznych zmianach) funkcjonuje do dziś. Jednak od kilku lat część pielgrzymów-cyklistów rozpoczyna swoją wędrówkę od brzegu Bałtyku.

1.JPG
2.JPG

Etap 0, niedziela 5-6 lipca 2014, trasa: Benice - Pustkowo - Szczecin (180 km)
Wśród kilkudziesięciu rowerzystów, którzy zjawili się w sobotę w miejscowości Benin a potem w niedzielę pod krzyżem w Pustkowie w tegorocznej edycji znalazła się nasza Małgosia. W niedzielny poranek po krótkiej modlitwie pojechaliśmy do pobierowa gdzie czekał na nas posiłek. Potem dojechaliśmy do Łukęcina gdzie zatrzymaliśmy się na Mszę św. w wybudowanym w 2002 r. kościele Paulinów. W Kamieniu na scenie przy katedrze uczestniczyliśmy w koncercie muzyki Gospel, a jeden z utworów ks. Marian pracujęcy w Kongo zadedykował naszej grupie. Potem odwiedziliśmy Benice i zaprzyjaźnionych parafian a także wzięliśmy udział w nabożeństwie w kościele pw. św. Jana Pawła II w Śniatowie. Następnie pojechaliśmy do Szczecina.


Etap I, poniedziałek 7 lipca 2014, trasa: Szczecin - Barlinek (92 km)
Zbiórka cyklistów już o godz. 05.30 na Jasnych Błoniach w Szczecinie pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Po powitaniu przez metropolitę arcybiskupa Andrzeja Dzięgę jedziemy do Bazyliki pw. św. Jakuba. W katedrze wzięliśmy udział w Mszy św. dla uczestników pielgrzymki celebrowanej przez ks. prałata Jana Kazieczko w asyście księży cyklistów. Po czym Trasą Zamkową pojechaliśmy do sanktuarium na oś. Słonecznym. Potem przez Puszczę Bukową jedziemy w kierunku Pyrzyc. Tu, w parafii p.w. Matki Boskiej Bolesnej zatrzymaliśmy się na obiad. Pogodę do Pyrzyc mieliśmy upalną. Po przerwie obiadowej ruszyliśmy do Brzeska. Na trasie dopadła nas burza i deszcz. W Sanktuarium brzeskim uczestniczyliśmy w godzinkach, a potem mkniemy do Barlinka na nocleg. Wspaniała kolacja u państwa Matyjów (najwspanialszy bigos na całej trasie ) poprawiła  humory tym, których dzisiejsza podróż nieco zmęczyła.


Etap II, wtorek 8 lipca 2014, trasa: Barlinek - Rokitno (91 km)
Drugi dzień naszej pielgrzymki rozpoczęliśmy śniadaniem i Mszą św. w barlineckiej świątyni, po czym wyruszyliśmy w trasę. Na pierwszy dłuższy postój zatrzymaliśmy się w Strzelcach Krajeńskich. Tutaj przywitano nas grochówką i znakomitym ciastem. Po drodze mieliśmy jeszcze trzy postoje, w tym obiadowy w Lipkach Wielkich. Dalej była Skwierzyna, a potem sanktuarium Matki Boskiej Słuchającej w Rokitnie. Witał nas ksiądz kustosz polewając każdego wjeżdżającego święconą wodą. Z otrzymanych produktów sami zrobiliśmy sobie kolację. Wieczorem Apel Jasnogórski, który poprowadził honorowy obywatel Polic, ksiądz prałat Jan Kazieczko, który w tym roku także pielgrzymuje na rowerze.


Etap III, środa 9 lipca 2014, trasa: Rokitno - Obra (78 km)
Po Mszy św. i śniadaniu wyruszyliśmy w drogę. Pierwszy postój zaplanowano w Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, gdzie z kolei witał nas proboszcz kropiąc wszystkich rowerzystów wodą święconą. Następnym celem naszego dłuższego postoju był Zbąszyń. Tutaj tradycyjnie ugoszczono nas obiadem w parafii p.w. NMP Wniebowziętej. Ze Zbąszynia wyruszyliśmy w kierunku miejscowości Obra. Są już pierwsze naprawy ogumienia. W celu zakwaterowania tak licznej grupy na noclegi rozjechaliśmy się do trzech sąsiadujących miejscowości Obra, Jażyniec i Kiełkowo.


Etap IV, czwartek 10 lipca 2014, trasa: Obra - Góra Śląska (75 km)
Czwartkowy etap prowadził z Obry do Góry Śląskiej. Codzienna Msza św. sprawowana była po drodze w Wieleniu, w zaobrańskim Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników. Z Wielenia przejechaliśmy do Wschowy. Po posiłku spotkaliśmy się w kaplicy pw. św. Królowej Jadwigi. Po modlitewnym spotkaniu jedziemy do Ścin. Ze Ścin wyruszyliśmy do docelowego punktu - Góry Śląskiej gdzie zakwaterowanie znaleźliśmy jak zwykle u mieszkańców, a 120 rowerzystów z 220 osobowej grupy zatrzymało się na odpoczynek i nocleg w Hali Arkadia Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Górze.


Etap V, piątek 11 lipca 2014, trasa: Góra - Trzebnica (75 km)
Etap rozpoczęliśmy od Mszy świętej w kościele p.w. św. Katarzyny w Górze Śląskiej, a po śniadaniu jedziemy w kierunku Trzebnicy zatrzymując się na postój w Żmigrodzie, gdzie również spożyliśmy obiad. Do naszego celu - Trzebnicy dotarliśmy ok. godz. 19.00. Dzisiaj pogoda była dosyć dobra. Kolację mieliśmy w niezwykłej scenerii reflektarza w klasztorze sióstr Boromeuszek w Trzebnicy. Potem odbył się Apel Jasnigórski.


Etap VI, sobota 12 lipca 2014, trasa: Trzebnica – Kluczbork (108 km)
Przedostatni odcinek pielgrzymki prowadził z Trzebnicy do Kluczborka. Był to najdłuższy etap. Po Mszy św. w kościele w Trzebnicy, który wraz z klasztorem stanowi zabytek klasy "0". Śniadanie i wyruszamy na trasę. Pierwsza część była trudna, gdyż wymagała wjazdów na wysokie wzgórza otaczające Trzebnicę. Na przerwę obiadową tradycyjnie zatrzymaliśmy się w parafii p.w. św. Józefa w Bierutowie. Po drodze mieliśmy jeszcze dwa postoje. Do Kluczborka dojechaliśmy po godz. 19.00. Większość z nas zakwaterowano w Zespole Szkół Rolniczych w Bogdańczowicach k. Kluczborka.


Etap VII, niedziela 13 lipca 2014, trasa: Kluczbork - Częstochowa (81 km)
W niedzielę 13 lipca, po siedmiu dniach rowerowej wędrówki, dotarliśmy na Jasną Górę! Ostatni odcinek był stosunkowo krótki. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze na jeden postój obiadowy, a następnie udaliśmy się na miejsce nazwane przez nas "górką przeprośną". W sumie nie jest to górka, tylko miejsce parkingowe, na którym, co roku mamy ostatni postój przed Jasną Górą. Zwyczajem na tym postoju są wzajemne przeprosiny i podziękowania za wspólny trud pielgrzymkowy. Na Jasną Górę dotarliśmy ok. godziny 15:00. Na Wałach otaczających Jasną Górę witało nas gorąco w liczbie ok. 100 tys. uczestników XXII pielgrzymki rodzin Radia Maryja. Na ołtarzu, pod obrazem Matki Boskiej złożona została księga intencji wpisywanych po drodze przez pielgrzymów. O godz. 18:30 uczestniczyliśmy w Mszy św. przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i w Apelu Jasnogórskim. Potem wyjazd części naszej grupy autokarami do Szczecina. Większość cyklistów "Samej Ramy" wracała następnego dnia pociągiem.


Do celu 23 pielgrzymki na Jasną Górę tym razem dotarli wszyscy uczestnicy. Najstarszy pielgrzym Franciszek Jakusik miał 81 lat i w tej pielgrzymce wziął udział po raz szósty. Najmłodszy, też Franek ma 8 miesięcy i jadąc z tatą rikszą pokonał całą, blisko 600 km trasę. Ten mały Franio jest dzieckiem Eweliny i Wojtka, małżeństwa pielgrzymkowego. Tym razem z Polic było nas 10 osób i Honorowy Policzanin - ks. Jan Kazieczko, siedmioro spośród tej grupy to członkowie PKC "Sama Rama".

102.JPG

(gosian)
(jacek)
(kobra)
(phone)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License