Etap 0. 2 lipca 2017 r. To już po raz 26 została zorganizowana Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę. Rozpoczęła się Etapem "0" już w niedzielę 2 lipca, kiedy po Mszy św. w kościele pw. Chrystusa Króla kilka minut po godz. 9.00, w dwudziestoosobowym składzie wyjechaliśmy ze Świnoujścia przez Pustkowo, Benice, Śniatowo, Goleniów do Szczecina. Po pokonaniu ok. 100 km o godz. 18.00 uczestniczymy w Mszy św. w kościele pw. Świętej Rodziny ( Szczecin, ul Korony Polskiej) podczas której wprowadzone zostały relikwie Świętego Jana Pawła II. Mszy przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Po Mszy, odbyło się spotkanie organizacyjne w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii im. św. Brata Alberta, gdzie odbieramy też różnego rodzaju "akcesoria" związane pielgrzymką.

Etap I. 3 lipca, trasa: Szczecin - Barlinek. Już o godz. 5.30 spotykamy się wszyscy na szczecińskich Jasnych Błoniach pod pomnikiem św. Jana Pawła II, by stąd przejechać do bazyliki archikatedralnej pw. św. Jakuba na Mszę św. Ok. godz. 8:00 na trasę rusza 250 rowerzystów. Najmłodszy uczestnik ma 7,5 lat a najstarszy 77 i na dwóch kółkach mają do pokonania ponad 600 kilometrów. Wśród pielgrzymów są także osoby z Gdańska, Częstochowy, Koszalina, a nawet Gliwic. Trasą Zamkową w asyście policji pojechaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na oś. Słonecznym. W pierwszym odcinku trasy uczestniczył też bp Henryk Wejman (jechał od Katedry do Starego Czarnowa), który przed wyjazdem odprawił dla pielgrzymów Mszę św. w szczecińskiej katedrze. Potem jedziemy przez Puszczę Bukową, a stąd już podzieleni na 15-osobowe grupy jedziemy w kierunku Pyrzyc. Tu, w parafii p.w. Matki Boskiej Bolesnej zatrzymaliśmy się na obiad. Po przerwie obiadowej ruszyliśmy do Brzeska. W Sanktuarium brzeskim uczestniczyliśmy w godzinkach, a potem jedziemy na nocleg do Barlinka. Państwo Matyjowie podejmują pielgrzymów kolacją i śniadaniem.
Etap II. 4 lipca, trasa: Barlinek - Rokitno. Poranek kolejnego dnia naszej pielgrzymki przywitał nas słońcem. Rozpoczęliśmy go śniadaniem i Mszą św. w barlineckiej świątyni, po czym wyruszyliśmy w trasę przez Dankowo. Na pierwszy dłuższy postój zatrzymaliśmy się w Strzelcach Krajeńskich. Tutaj przywitano nas obiadem. Po drodze mieliśmy jeszcze postoje w Lipkach Wielkich i Skwierzynie. W Rokitnie witał nas ksiądz kustosz kropiąc każdego wjeżdżającego święconą wodą. Wieczorem w sanktuarium Matki Boskiej Słuchającej odbył się Apel Jasnogórski.
Etap III. 5 lipca, trasa: Rokitno - Obra. W trzecim dniu pielgrzymi wyruszyli z Rokitna i przez Międzyrzecz dotarli do parafii Kosieczyn, gdzie mieści się najstarszy w Europie drewniany kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Pielgrzymi do Kosieczyna zawitali po raz trzeci. Serdecznie przywitał ich ks. dziekan Zdzisław Przybysz, a panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich dla pielgrzymów przygotowały słodki poczęstunek. Po krótkim odpoczynku i modlitwie wyruszyliśmy do Zbąszynia, dalej do Siedlca i trzech innych miejscowości, w których mieliśmy zorganizowany nocleg: Obry, Jażyńca i …. gdzie po pokonaniu 78 km zakończyliśmy trzeci etap.
Etap IV. 6 lipca, trasa: Obra - Góra Śląska. Czwartkowy etap prowadził z Obry do Góry Śląskiej. Tradycyjnie w tym dniu Eucharystia sprawowana jest nie w miejscu noclegu, ale w Sanktuarium Matki Boskiej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu. Wschowa była miejscem naszego obiadowego postoju. Jak zwykle gospodarze państwo Czech, a także inni gospodarze i plebania przywitali nas pysznymi daniami. Stamtąd po drodze odwiedziliśmy Woronów oraz piękny, pocysterski kościół w Sicinach.
Etap V. 7 lipca, trasa: Góra Śląska - Trzebnica. Etap rozpoczęliśmy od Mszy św. w kościele p.w. św. Katarzyny w Górze Śląskiej, a po śniadaniu jedziemy w kierunku Trzebnicy zatrzymując się na postój w miejscowości Barkówko. Tu odbyła się tradycyjna Droga Krzyżowa. W Żmigrodzie mamy przerwę obiadową a po nim o godz. 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego w kościele św. Trójcy. Jest tu bardzo wyjątkowy kościół, z galerią z czasów protestanckich. Dalej pojechaliśmy do Trzebnicy - celu dzisiejszego etapu. Kolację i nocleg mieliśmy na Sali gimnastycznej z uwagi na remont dachu w klasztorze sióstr Boromeuszek w Trzebnicy. Potem w bazylice pw. św. Jadwigi Śląskiej odbył się Apel Jasnogórski. (zdj. 43,44,45,46,47)
Etap VI. 8 lipca, trasa: Trzebnica - Kluczbork. Ten odcinek pielgrzymki prowadził z Trzebnicy do Kluczborka. Był to najdłuższy etap (108 km). Po Mszy św. w kościele w Trzebnicy, który wraz z klasztorem stanowi zabytek klasy "0". Śniadanie i wyruszamy na trasę. Pierwszy postój mamy w Łuczynie. Na przerwę obiadową podobnie jak w latach poprzednich zatrzymaliśmy się w parafii p.w. św. Józefa w Bierutowie. Rozegraliśmy też mecz piłki nożnej drużyny Doświadczenia kontra Młodość. Zakończył się wynikiem 5:3 dla Doświadczenia. Po drodze mieliśmy jeszcze postój w Namysłowie zanim dotarliśmy do Kluczborka. Większość z nas zakwaterowano w Zespole Szkół Rolniczych w Bogdańczowicach k. Kluczborka.
Etap VII. 9 lipca, trasa: Kluczbork - Częstochowa. W niedzielę 9 lipca, po siedmiu dniach rowerowej wędrówki, dotarliśmy na Jasną Górę! Ostatni odcinek był stosunkowo krótki. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze na jeden postój obiadowy, a następnie udaliśmy się na miejsce nazwane przez nas "Górką Przeprośną". Chcąc upamiętnić to miejsce pielgrzymujący rowerzyści ustawili tu krzyż. Zwyczajem na tym postoju są wzajemne przeprosiny i podziękowania za wspólny trud pielgrzymkowy. Obiad jedliśmy w miejscowości Panki. 240 osób dojechało na Jasną Górę, by modlić się przed Cudownym Obrazem. Na ołtarzu, pod obrazem Matki Boskiej złożone zostały intencje, tym razem wpisywane po drodze przez pielgrzymów-cyklistów na karteczkach i wrzucane do specjalnej skrzyneczki. Kierownik pielgrzymki Sebastian Świłpa przyznał, że jest zbudowany widokiem siedmioletniego dziecka, które dotrzymuje kroku swoim rodzicom. W tym roku była też duża grupa młodzieży szkolnej. O 20% większa, niż w poprzednich latach. Jechały też z nami i całe rodziny. Było ich 10, a także czterech kleryków i trzech księży. O godz. 17:00 uczestniczyliśmy w Mszy św. przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i w Apelu Jasnogórskim. Potem wyjazd części naszej grupy autokarami do Szczecina. W 26 edycji Pielgrzymki "Samą Ramę" reprezentowały - Małgosia, Basia, Dorotka i Jurek Gołębiewski. Na początkowych odcinkach jechał Jurek Król.
(wgaw)
(gosa.n)
(sebastian)
(micolski)