Amerykanie szukają mogił lotników

Na zaproszenie Burmistrza Władysława Diakuna i Pełnomocnika ds. zabytków Jana Antoniego Kłysa spotkaliśmy się we czwartek 13 września 2012 r. w Urzędzie Gminy by powitać delegację Biura ds. Jeńców Wojennych, Osób Zaginionych Departamentu Obrony USA. Delegacja pod przewodnictwem Chritine Cohn, której towarzyszyli Scott Anderson i Brian M. Foss postawiła sobie za cel zebranie informacji dotyczących zestrzelonych lotników amerykańskich i zlokalizowania grobów żołnierzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej na terenie Polic.

Stronę polską reprezentowali policcy miłośnicy historii, m.in. Darek Szaliński, Łukasz Socha, Dominik Wołyński, Janek Matura, dr Grzegorz Ciechanowski, członkowie "Skarbu" oraz Prezes PKC "Sama Rama".

1.JPG

W pierwszej części spotkania goście z USA zapoznali się z zebranymi informacjami i dokumentami, a następnie delegacja udała się na cmentarz w Przęsocinie gdzie złożono wieniec i zapalono znicze na symbolicznym grobie lotników alianckich poległych podczas wojny w rejonie Polic.

2.JPG
3.JPG

Kolejnym punktem programu była wizyta w bunkrach Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej "SKARB". Szczególnie zainteresowała wszystkich komputerowa wizualizacja fabryki benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz, przygotowana przez Łukasza Sochę. Grzegorz Ciechanowski, przekazał delegacji książkę swojego autorstwa "Kurs bojowy Stettin" przedstawiającą bombardowania Szczecina i Polic w latach 1940-1944.

Dalszą część spotkania przeniesiono w rejon jez. Bartoszowa, a następnie przy poczęstunku ustalono dalszy bieg wspólnych prac. Kolejne spotkanie odbędzie się prawdopodobnie w 2013 roku. Wówczas przyjedzie do nas większa grupa, która wraz z archeologami zajmie się ewentualnym poszukiwaniem miejsc pochówku żołnierzy amerykańskich po uzyskaniu stosownych pozwoleń.

4.JPG

(wgaw)
(jan)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License