Byliśmy na bitwie o Stolec

Na zaproszenie Sławka Tomanka i Jurka Nowickiego z Polickiego Stowarzyszenia Strzeleckiego "Grajcar" w sobotę, 14 lipca 2012 r. PKC "Sama Rama" wyznaczyła sobie spotkanie pod pomnikiem Jana Pawła II tym razem w godzinach popołudniowych. Celem naszym było dojechać do miejscowości Stolec aby zobaczyć Polickie Manewry z okazji 200-lecia Pobytu Wojska Polskiego na Ziemiach Zachodniopomorskich.

1.JPG

Niestety pogoda pokrzyżowała nam mocno plany (padał obficie deszcz) i trzeba było rowery zamienić na samochody. A warto było, zwłaszcza, że manewry miały przypomnieć zgromadzonym przybyszom i mieszkańcom wsi Stolec, że to właśnie 4 Pułk Armii Księstwa Warszawskiego przemierzał w roku 1812 ziemię Pomorza Zachodniego, (wówczas Prus), wraz z wojskami napoleońskimi, przygotowując się do wojny z Rosją.

Kiedy nasze auto dotarło do Stolca potyczka oddziału wojska polskiego z pruską baterią wyposażoną w armatę trwała w najlepsze. Pruscy jegrzy w szarych płaszczach, grenadierzy w bermycach ze sztandarem pułkowym na czele, huk wystrzałów armaty i karabinów, wydawane komendy  bombardierów i dowódców oddziałów, a wreszcie walki na szable a nawet wręcz tuż pod bramą pałacu dawały niezapomniane wrażenia być może toczącej się tu gdzieś w oddali dwa wieki temu rzeczywistości. Wszystko to odbywało się w kłębach dymu i palonego prochu.

2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG

Do pełni szczęścia zabrakło tylko tego, że kierownictwo Uniwersytetu Szczecińskiego (obecny właściciel Stoleckiego pałacu rodu von Ramin) nie wyraził zgody na tą inscenizację w przypałacowym parku, bo obraz bitwy byłby jeszcze barwniejszy.

6.JPG
10.JPG

Po zakończonej potyczce "Grajcar" i sołtys Stolca Krzysztof Stokowski zaprosili wszystkich na spotkanie integracyjne nas jezioro Stolsko. Tu przy płonącym ognisku zarówno uczestnicy walk jak i pozostali suszyli zmoknięte mundury i ubrania, mogli też upiec kiełbaski nad ogniskiem, a żona sołtysa częstowała wszystkich kromką chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem prosto z beczki.

11.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG

Nie zabrakło też kawy i herbaty w termosach i manierkach żołnierskich, przy których długo snuto opowieści historyczne sprzed wieków związane zarówno z Polską jak i innymi krajami Europy.

17.JPG

W drodze powrotnej było trochę czasu aby przyjrzeć się ciekawej studni w samym centrum Stolca. Jak powiedział sołtys Krzysztof Stokowski; studnia ta była tu od dawna, istniała jeszcze przed wojną. Na podstawie zachowanych rycin została odrestaurowana i stała się interesującym elementem wystroju wsi.

18.JPG

W trakcie manewrów wojska rekonstrukcyjne w swojej bazie w Dobieszczynie odwiedził również Burmistrz Polic Władysław Diakun.

19.JPG

(wgaw)
(marek)
(adalbert)
(grajcar)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License