Bitwa o Stolec 2017

W sobotę 11 marca 2017 r. przypałacowy park w Stolcu, za sprawą Polickiego Towarzystwa Strzeleckiego i Miłośników Broni Dawnej, zamienił się w obóz wojskowy, a potem w pole bitwy z czasów wojen napoleońskich.

1.jpg
2.jpg
3.jpg

Rekonstruktorzy zaprezentowali odtworzone z olbrzymią pieczołowitością mundury, wyposażenie i zachowanie żołnierzy, którzy 200 lat temu walczyli u boku Napoleona.

4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg

Paweł Chodoruk dowodząc oddziałem wojska Pułku 4-tego Piechoty Księstwa Warszawskiego najpierw dał pokaz musztry paradnej, a następnie jego żołnierze wykonali kilka salw z broni prochowej. W pałacowym ogrodzie stoczyli też potyczkę z wyimaginowanym wrogiem. Strzelali z replik XVII-wiecznej broni. Ponad stuosobowa grupa widzów mogła obserwować skomplikowany proces jej ładowania oraz związane z tym trudności.

8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg

Wieczorem z małymi kłopotami odbyło się pokazowe strzelanie ze sprowadzonej tu armaty datowanej na początek XIX wieku. Prawdopodobnie zawilgocony lont przyczynił się do tego, że na wybuch trzeba było trochę poczekać.

14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg

Zapłonęły też ogniska obozowe, na których gotowano strawę dla wojska i zaproszonych cywilów. Całości "Bitwy o Stolec" patronowali aktualni właściciele założenia pałacowego państwo Zimniccy, którzy za cel postawili sobie odbudowę pałacu, rozreklamowanie go w Polsce i Niemczech w każdy sposób.

20.jpg
21.jpg
22.jpg
23.jpg
24.jpg

Tak na marginesie, to Pułk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego był jednym z najbardziej zasłużonych i najbardziej walecznych polskich pułków w epoce napoleońskiej. Walczył m.in. w słynnej bitwie pod Fuengirolą w Hiszpanii, gdzie wojska polsko-francuskie odparły atak przeważających sił brytyjskich.


(wgaw)
(dawid)
(lech)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License