Byliśmy na 750-leciu Nowego Warpna

Od przemarszu wojsk szwedzkich w sobotę 17 sierpnia 2013 r. rozpoczęły się obchody 750-lecia Nowego Warpna. Inscenizacja związana jest z burzliwą historia miasta. Po pokazie była możliwość nawiązania bliższych kontaktów członków "Samej Ramy" z armią.


Potem była uroczysta Msza św. w kościele parafialnym pw. NMP celebrowana przez ks. abp. Andrzeja Dzięgę, pokaz tańców etnicznych grupy Afrique Sogue i odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Alei Żeglarzy.


Z jubileuszem 750-lecia połączone zostały XI Obchody Święta Leszcza w ramach, którego odbył się m.in. konkurs na najlepszą potrawę z tej zacnej ryby, a po konkursie degustacja. My też popróbowaliśmy jak smakuje leszcz z Nowego Warpna.


O godz. 16:00 kościół parafialny "pękał w szwach", bo miał tam miejsce koncert Królewskiej Orkiestry Symfonicznej i występy znanych solistów: Joanna Tylkowska-Drożdż, Vadim Brodski, Julita Mirosławska, Piotr Rafałko czy Genady Iskhakov. W tym czasie na nowowarpieńskim rynku na tle ratusza prezentowały się ciekawe jednoślady.


Największą widownię zgromadziła jednak Eleni, która swoim programem porywała nie tylko do wspólnego śpiewania ale i tańca. W przerywnikach Kostas Dżokas ozdabiał elementami humorystycznymi ten program. Wśród widzów dało się zauważyć jedną z aktorek ostatnio grającą w serialu "Plebania" - Aleksandrę Kisio.


Jedną z atrakcji 750-lecia Nowego Warpna był jarmark rzemieślników średniowiecznych. Dzięki grupie rekonstruktorów spod Bydgoszczy uczestnicy festynu mogą zobaczyć, a nawet spróbować zrobić własna linę, albo zmienić zboże żarnami itp.


Niedziela 18 sierpnia była drugim dniem obchodów jubileuszu, uświetniona występami kabaretu Nowaki, zespołów After Blues i Dżem.


Gratulujemy organizatorom imprezy, a burmistrzom Władysławowi Kiradze i Mirkowi Tokarskiemu za miłe przyjęcie w 750-letnim Nowym Warpnie.

31.JPG

(wgaw)
(ak)
(gracjan)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License