Cycle Chic

Oryginalnie określenie te zostało użyte przez duńskiego filmowca i fotografa Mikaela Colville-Andrsena w 2006 roku przy okazji wystawienia galerii zdjęć zatytułowanej Rowerowa elegancja – dziewczyny z Kopenhagi na rowerach. Brytyjska gazeta "The Guardian" opublikowała o nim i jego cycle chic pasji artykuł pod tytułem Two wheels (Dwa kółka). Sam termin może mieć podwójne znaczenie wynikające z gry słów: chick i chic. W potocznym języku angielskim to pierwsze oznacza dziewczynę, drugie - elegancję, wyczucie na bieżące fasony mody. Ostatnie 20 lat przeniosły modę retro na rowery, co wiązało się z próbami zmniejszenia zależności od samochodów i innych pojazdów spalinowych w miastach. Rower, od lat używany głównie jako środek rekreacji i sportu - nagle powrócił na ulice miast, jako środek codziennego i popularnego transportu. Moda na rowery sportowe i terenowe (tzw. dirt bike) pozostawił po sobie zupełnie odmienny fason ubioru rowerzysty: sportowy, ascetyczny, atletyczny. Brak strojów niesportowych, a jednocześnie pozwalających na jazdę na rowerze, spowodował powstanie specjalnych sklepów. Efektem tego były salony mody wychodzące na przeciw tym potrzebom i tak powstał termin "Cyclechic", który łączy dwa pojęcia: elegancji i dziewczyny. Z czasem termin ten objął też mężczyzn.

Zjawisko najbardziej rozpowszechniło się w miastach, takich jak Amsterdam, Berlin i Kopenhaga, gdzie liczne osoby korzystają z rowerów na co dzień, aby móc się szybko i tanio przemieszczać z miejsca na miejsce w sposób niezależny od środków komunikacji miejskiej i przyjazny dla środowiska. Trend ten, ze zrozumiałych względów, rozwija się zwłaszcza w tych miastach, które zainwestowały i w dalszym ciągu rozbudowują infrastrukturę rowerową, m.in. drogi rowerowe, miejsca do parkowania rowerów, wypożyczalnie.

Ruch rowerowej elegancji rozwija się coraz prężniej także w Polsce. Ma to związek z importem używanych rowerów z Holandii do naszego kraju, co powoduje, że coraz liczniejsza rzesza rowerzystów decyduje się na poruszanie rowerami miejskimi. Także w Polsce powstają strony internetowe poświęcone cycle chic. Pierwszym i jednocześnie prężnie działającym jest łódzki blog, który został założony w październiku 2008 roku przez internautę o pseudonimie Wićka. Następne powstały kolejno w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Toruniu i Lublinie.

Strony internetowe o Cycle Chic:

Pierwsza na świecie strona o Cycle Chic
Kraków
Łódź
Warszawa
Kopenhaga
Wrocław
Szczecin
Lublin
Moskwa
Monachium
Police i okolice

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License