Daszek 2006

Akcja niesienia pomocy skrzydlatym mieszkańcom naszych miast i okolic prowadzona jest przez polickie organizacje ekologiczne w tym PKC "Sama Rama" i SE"Łarpia" już od szeregu lat. Podobnie było i w tym roku, kiedy to przy doskonale układającej się współpracy z Polickim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami, Radą Osiedla nr 2, Wydziałem Oświaty i Kultury U.G. w Policach i Nadleśnictwem Trzebież w sobotnie przedpołudnie, 25 lutego 2006 r. na moście na rzece "Łarpia" spotkała się ponad 150-osobowa rzesza miłośników przyrody. Celem tego spotkania był udział w cyklicznej imprezie "Każdy ptaszek ma swój daszek".

1.JPG

Zgodnie z regulaminem, każda startująca w imprezie ekipa miała wykonać przynajmniej po jednej budce lęgowej. Dzieci i młodzież stanęły na wysokości zadania. Do mety rajdu zlokalizowanej w na terenie przylegającym do Świetlicy Środowiskowej RO nr 2 i PTOnZ dotarło łącznie (wraz z uczestnikami) 38 budek lęgowych.

2.JPG

Najwięcej bo 21 ptasich domków wykonali podopieczni nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3 - Aldony Grzyb, Krystyny Wilińskiej, Ewy Łapko, Krystyny Kapeli i Anety Gawrońskiej, oraz z polickiej "dwójki" uczniowie Jolanty Dziedzic i Małgorzaty Starczewskiej. Prace te były wykonane starannie i w wielu przypadkach podobnie jak to było przy budowie karmników - ptasich stołówek zaangażowane były i w tym przypadku całe rodziny.

3.JPG

Jak podkreślił dr Edward Jędruch zarówno jego wychowankowie jak i z młodzież OSW nr 2 oraz z PSOUU - Klub "Sasanka", właśnie te "ptasie mieszkanka" wykonują w ramach zajęć usprawniających w warsztatach szkolnych. W ocenie komisji - Danuty Siekierskiej, Zbigniewa Andrzejewskiego i Lecha Bartnika najlepsze domki skonstruowali: Adam Krata i Krzysztof Chyłkowski z OSW nr 2 oraz Paulina Jóźwiak, Michał Kubiki i Dawid Stanisławczyk z SP 3.

4.JPG

W nagrodę wszyscy konstruktorzy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Osiedla nr 2 i PTOnZ, w tym piękne albumy przyrodnicze, gry planszowe, zabawki, mapy i przewodniki turystyczne.

5.JPG

Po ocenie i nagrodzeniu wszyscy uczestnicy imprezy udali się nad skutą lodem rzekę Łarpię by tam zawiesić nowe ptasie budki. To dość niebezpieczne zadanie wykonali strażacy z polickiej OSP, demontując jednocześnie wszystkie powieszone w latach poprzednich domki do wyczyszczenia, remontu i odkażenia.

6.JPG

Całej imprezie bacznie przyglądało się pięciu członków zaprzyjaźnionych organizacji niemieckich ekologicznych Kreisgruppe ADFC "Oderhaff" z Eggesin i "Natur und Leben am Stettiner Haff" z Rothenklempenow biorących udział w rajdzie.

7.JPG

Po zawieszeniu budek biorący udział w rajdzie udali się do siedziby RO nr 2 gdzie czekały już pieczone na grillu kiełbaski, chlebek i gorąca herbata. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali również pamiątkowe znaczki z symbolem ochrony ptactwa. Organizatorzy dziękują polickiej Ochotniczej Straży Pożarnej i funkcjonariuszom Straży Miejskiej za pomoc i ochronę tej niezwykle potrzebnej, bo edukacyjnej imprezy.


(wig)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License