Daszek 2007

Już nie po raz pierwszy mieszkańcy naszego grodu nie zapominają o naszych skrzydlatych sprzymierzeńcach. Tegoroczna kapryśna zima sprawiła, że z różnych stron kraju dochodzą już sygnały o przylocie niektórych gatunków ptaków.

Policcy miłośnicy przyrody już od kilku lat uczestniczą w akcji "Każdy ptaszek ma swój daszek". Tak też było i 24 lutego 2007 r. kiedy dzieci i dorośli przynieśli nad brzeg rzeki Łarpi wykonane przez siebie budki lęgowe. Komisja oceniła wysoką przydatność wykonanych budek i wszystkim konstruktorom wręczono nagrody. Jak te budowle ocenią ptaki przekonamy się już niebawem. Mimo bardzo niesprzyjających warunków atmosferycznych (tęgi mróz, śnieg i porywisty wiatr) nie przeszkodził im w wieszaniu ptasich domków na okolicznych drzewach. Domki mimo wszystko powinny być zawieszone do 1 marca, gdyż późniejsze wieszanie ich nie gwarantują udanego lęgu.

1.JPG

Niektórzy działkowicze uczestniczący w imprezie twierdzili, że sikorki bogatki i sikorki modre już zaglądają do rozwieszonych w ubiegłych latach budek. Dzięki aktywności działaczy polickiego Stowarzyszenia Ekologicznego "Łarpia" wyczyszczono ubiegłoroczne lęgowiska a także zawieszono kolejne "ptasie mieszkanka" wykonane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, Rady Osiedla nr 5, młodzież SOSW nr 1 i z Klubów "Sama Rama".

2.JPG

Po zakończonej akcji wszyscy spotkali się przy ogrzewającym ognisku, w którym upieczono kiełbaski i inne wiktuały. Uroczystym momentem imprezy było wręczenie statuetki "Złotego Cyklisty" Kasi Kołodziejskiej oraz okolicznościowego dyplomu Ewarystowi Szyszkowskiemu z Klubu PTTK "Jantarowe Szlaki" za propagowanie turystyki w powiecie Polickim w 2006 roku. Ciekawostką zauważoną na oblodzonym brzegu Łarpi były świeże ślady poobgryzanych gałęzi, a nawet niezbyt grubych drzewek przez bytujące w tym rejonie bobry. Nikomu jednak nie udało się zauważyć pływających ich w wodzie. Prawdopodobnie niezbyt ciche zachowywanie się uczestników rajdu spowodowało, że ukryły się w zbudowanym naprędce żeremiu.

3.JPG

Na zakończenie całej akcji związanej z wieszaniem budek wszyscy otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe. Organizatorzy - S.E. "Łarpia", PKC "Sama Rama", Rada Osiedla nr 5, Wydział Oświaty i Kultury UG, Starostwo Powiatowe oraz Nadleśnictwo Trzebież dziękują tym, którzy przyczynili się do realizacji tej ekologiczno-edukacyjnej lekcji przyrody.


(wig)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License