W zimny sobotni poranek 21 lutego br. na moście na rzece Łarpia zebrała się spora grupa miłośników ptaków. Zgodnie z regulaminem, każda startująca w imprezie ekipa miała wykonać przynajmniej po jednej budce lęgowej. Dzieci i młodzież stanęły na wysokości zadania. Do mety rajdu zlokalizowanej w na terenie przylegającym do brzegu rzeki Łarpi przy ul. Goleniowskiej dotarło łącznie (wraz z uczestnikami) 18 budek lęgowych. Najwięcej ptasich domków wykonali podopieczni Małgorzaty Medyna ze Szkoły Podstawowej nr 8.
Prace te były wykonane starannie i w wielu przypadkach podobnie jak to było przy budowie karmników - ptasich stołówek zaangażowane były i w tym przypadku całe rodziny.
Jak podkreśliła nauczycielka Magdalena Kozubek z PSOUU zarówno jej wychowankowie jak i młodzież z SOSW nr 1 - właśnie te "ptasie mieszkanka" wykonują w ramach zajęć usprawniających w warsztatach szkolnych.
W ocenie przedstawiciela Nadleśnictwa Trzebież - Piotra Szaniawskiego najlepsze domki skonstruowali: Natalia Sil z SP nr 8 oraz Beata Bochen, Robert Chojnacki i Andrzej Błaszczyk - wszyscy z PSOUU - Klub "Sasanka". W nagrodę wszyscy konstruktorzy otrzymali upominki rzeczowe i albumy krajoznawczo-przyrodnicze oraz słodycze ufundowane przez Z.Ch. "Police" SA.
Następnie uczestnicy imprezy udali się nad skutą lodem rzekę Łarpię by tam na nadbrzeżnych drzewach zawiesić nowe ptasie budki. To dość niebezpieczne zadanie wykonali strażacy z polickiej OSP pod komendą jej naczelnika Dawida Lenartowicza, demontując jednocześnie wszystkie powieszone w latach poprzednich domki w celu wyczyszczenia, remontu i odkażenia.
Po zawieszeniu budek biorący udział w rajdzie udali się do przygotowanego wcześniej ogniska by tam upiec kiełbaski oraz wysłuchać opowieści Piotra Szaniawskiego i Marka Nowaka na temat zwyczajów z życia nie tylko ptaków ale również żyjących na wyspie Polickie Łąki jeleni szlachetnych.
Na zakończenie imprezy wszyscy otrzymali pamiątkowe znaczki z symbolem wróbla, który w roku 2008 i 2009 podlega specjalnej ochronie na skutek wypierania go z dotychczasowego środowiska bytowania przez nieco mniejszego mazurka.
Organizatorzy imprezy - Policki Klub "Sama Rama" i Stowarzyszenie Ekologiczne "Łarpia" oraz Nadleśnictwo Trzebież serdecznie dziękują Wydziałowi Oświaty UG Police, Ochotniczej Straży Pożarnej w Policach i Z.Ch. "Police" SA za pomoc w urzeczywistnieniu tej niecodziennej a zarazem wysoce edukacyjnej imprezy.
(wig)