Daszek 2010

Tegoroczna długa i ciężka zima sprawiła, że sposób szczególny zajmujemy się naszymi skrzydlatymi sprzymierzeńcami. Mimo, że w grudniu 2009 roku nie robiliśmy zorganizowanej akcji budowania karmników to jednak na polickich balkonach wraz z pierwszym śniegiem pojawiło się ich bardzo wiele. Pojawiły się też na drzewach zwisające płaty słoninki, na których już od wczesnych godzin rannych uwijały się bardzo widoczne o tej porze roku sikorki.

Zima nawet i ta najsroższa jednak musi się kiedyś skończyć i przyroda zacznie budzić się do życia. Wychodząc temu zjawisku naprzeciw jeszcze przed feriami szkolnymi wszystkie grupy młodzieży zaangażowane w ekologię otrzymały specjalne regulaminy ze wskazówkami i rysunkami dotyczącymi budowy ptasich domków. Akcja tworzenia sztucznych "dziupli" dla skrzydlatych sprzymierzeńców prowadzona jest na terenie gminy Police od szeregu lat. Podobnie jak w roku ubiegłym tak i w tym toczyła się pod hasłem "Każdy ptaszek ma swój daszek".

W sobotę 20 lutego 2010 r. dzieci i dorośli przynieśli nad brzeg rzeki Łarpi 15 wykonanych przez siebie budek lęgowych.

1.jpg
2.jpg
3.jpg

Komisja konkursowa oceniła wysoką przydatność wykonanych budek i wszystkim konstruktorom wręczono nagrody.

4.jpg

Jednak najlepsze ptasie domki wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 Włodzimierz Dekert i Karolina Chomyszyn oraz Weronika i Rozalka Olszewskie z polickiej "ósemki". Nie mniejsze zaangażowanie w tej dziedzinie wykazali wychowankowie Koła Terenowego PSOUU w Policach Sławomir Chmielewski, Andrzej Błaszczyk i Małgorzata Polak. Jak te budowle ocenią ptaki przekonamy się już chyba za kilka tygodni.

5.jpg
5a.JPG
6.jpg
7.jpg

Dzięki aktywności działaczy polickiego Stowarzyszenia Ekologicznego "Łarpia", a w szczególności Marka Nowaka wyczyszczono ubiegłoroczne lęgowiska a także zawieszono kolejne "ptasie mieszkanka". Pozostałe domki zostaną przekazane pracownikom Nadleśnictwa Trzebież do rozwieszenia w lasach Puszczy Wkrzańskiej.

8.jpg

Po zakończonej akcji mocowania domków na drzewach wszyscy spotkali się przy ognisku, w którym upieczono kiełbaski i inne wiktuały. Na zakończenie imprezy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe.

9.jpg

Organizatorzy - PKC "Sama Rama", S.E. "Łarpia", Wydział Oświaty i Kultury oraz Wydział Ochrony Środowiska UG dziękują tym, którzy przyczynili się do realizacji tej ekologiczno - edukacyjnej lekcji przyrody.


(wgaw)

Materiał TV Presto Police

Infopolice z 22.02.2010 r.


O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License