W zimny sobotni poranek 11 lutego 2012 r. na polanie za Szkołą Podstawową nr 8 zebrała się spora grupa miłośników ptaków. Zgodnie z regulaminem, każda startująca w imprezie ekipa miała wykonać przynajmniej po jednej budce lęgowej. Dzieci i młodzież stanęły na wysokości zadania. Do mety rajdu zlokalizowanej nad rzeką Grzepnicą, dotarło wraz z uczestnikami 25 budek. Najwięcej ptasich domków wykonali podopieczni Małgorzaty Medyna ze Szkoły Podstawowej nr 8 i Danuty Gil z Gimnazjum nr 2.
Prace te były wykonane starannie i w wielu przypadkach podobnie jak to było przy budowie karmników czyli ptasich stołówek zaangażowane były i w tym przypadku całe rodziny.
Tegoroczna długa, ale za to bardzo dziwna w swym obliczu zima sprawiła, że w sposób szczególny zajmujemy się naszymi skrzydlatymi sprzymierzeńcami. Zima nawet i ta najsroższa jednak musi się kiedyś skończyć i przyroda zacznie budzić się do życia. Wychodząc temu zjawisku naprzeciw wszystkie grupy młodzieży zaangażowane w ekologię otrzymały wcześniej specjalne regulaminy ze wskazówkami i rysunkami dotyczącymi budowy ptasich domków. Tak więc przyniesione na polanę budowle komisja konkursowa oceniła pod kątem ich przydatności lęgowych. a wszystkim konstruktorom wręczono nagrody.
Najlepsze zdaniem komisji ptasie domki wykonali: Krzysztof Szyszka z SP nr 8, Kasia Szyszka z Gimnazjum nr 2, Artur Medyna z Przedszkola nr 14, Ewa Koza z „Samej Ramy”. Nie mniejsze zaangażowanie w tej dziedzinie wykazali wychowankowie Koła Terenowego PSOUU w Policach a budujący od wielu lat Sławomir Chmielewski wykonał domek o specjalnej konstrukcji. Jury nagrodziło wszystkich 25 wykonawców ptasich mieszkanek. Jak te budowle ocenią ptaki przekonamy się już chyba za kilka tygodni.
Po nagrodzeniu budowniczych część domków zawieszono na drzewach okalającego polanę drzewostanu. Pozostałe domki zostaną przekazane pracownikom Nadleśnictwa Trzebież do rozwieszenia w lasach Puszczy Wkrzańskiej.
Po zakończonej akcji mocowania domków na drzewach wszyscy spotkali się przy ognisku, w którym upieczono kiełbaski i inne wiktuały. Również przy ognisku rozegrano konkurs „biegu z jajkiem”, w którym najlepiej spisały się Żaneta Stocka z SP nr 8 i Katarzyna Szyszka z Gimnazjum nr 2. Odbył się też konkurs przeciągania liny, w edycji młodzieżowej zwyciężyła ekipa G 2, a w zmaganiach dorosłych drużyna Jurka Szczęsnego.
Natomiast ratownik Andrzej Rybczyński zademonstrował zebranej młodzieży strukturę lodu występującego na pobliskiej rzece Grzepnicy ostrzegając przed wchodzeniem na jej zamarzniętą taflę. Na zakończenie imprezy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe.
Organizatorzy - PKC "Sama Rama", S.E. "Łarpia", OSiR oraz Wydział Oświaty i Kultury UG dziękują tym, którzy przyczynili się do realizacji tej ekologiczno - edukacyjnej lekcji przyrody, a w szczególności Nadleśnictwu Trzebież i Z.Ch. ”Police” SA.
(wgaw)