Każdy ptaszek ma swój daszek 2014

Budowanie ptasich domków przez młodzież i dzieci, a nawet przez całe rodziny weszło do programu edukacyjnego mieszkańców Polic już ponad dwadzieścia lat temu. Toteż, 8 lutego 2014 r. podobnie jak w latach ubiegłych na polanie za Szkołą Podstawowa nr 8 zebrała się ponad 60. osobowa rzesza miłośników przyrody by zaprezentować swoje ornitologiczne budowle.

1.JPG
2.JPG

Dzięki zabiegom działaczy z Samej Ramy, OSiR-u i Nadleśnictwa Trzebież na polanie zapłonęło ognisko, przy którym Prezes Stowarzyszenia Ekologicznego "Łarpia" zainaugurował imprezę.

3.JPG

Łącząc ekologię z rekreacją młodzież Gimnazjum nr 1 w raz z opiekunami zaraz po otwarciu imprezy udała się na sześciokilometrową wędrówkę po Puszczy Wkrzańskiej natomiast pozostali skupili się na prezentacji budek lęgowych dla skrzydlatych. Ogółem wykonano 19 domków dla różnych gatunków ptaków. Jury konkursowe po ocenie przydatności mieszkanek ustaliło, że najciekawszą budowlą była praca Karoliny Radzimskiej z SP nr 48 i jej dziadka Waldemara. Drugie miejsce zajęła budka Artura Medyny z SP nr 7, a trzecią lokatę domek Marty Zagórskiej-Król z polickiej "ósemki". Jury doszło do wniosku, że budki wymagały dużo pracy i nagrodziło wszystkich wykonawców.

4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG

W dalszej części spotkania zaprezentowano przygotowane przez Nadleśnictwo Trzebież kartonowe wzory budek z określeniem dla jakich konkretnie gatunków ptaków winno się je budować. Po prezentacji zaproszono dzieci i młodzież na gorąca herbatkę, słodycze i pieczenie kiełbasek. Następnie rozegrano kilka konkursów ruchowych. W biegu sztafetowym najlepiej wypadły duety Natalia Raszewska i Adrian Zydlewski przed Laurą Borgul i Kubą Kotańskim. W "biegu z jajkiem" pierwsze miejsce zajął Oliwier Prus przed Arturem Medyną i Adrianem Zydlewskim.

12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki a zwycięzcy konkursów nagrody. Na pobliskich drzewach ulokowano część budek lęgowych, a pozostałe zostaną przekazane leśnikom.

19.JPG
20.JPG
21.png 22.png

Organizatorzy dziękują za pomoc w urzeczywistnieniu tej ekologicznej imprezy zaprzyjaźnionej ekipie "Jantarowych Szlaków" oraz Grupie Azoty Z.Ch. Police SA.


(wgaw)
(dawid)

Meteriał TV Police


[[/embed]]

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License