Każdy Ptaszek ma Swój Daszek 2020

Jeszcze na początku lutego, przed feriami szkolnymi głowni organizatorzy imprezy: SE "Łarpia" i policka "Sama Rama" poinformowały opiekunów kół turystycznych w szkołach podstawowych i ośrodkach specjalnej troski, że 29 lutego 2020 r. odbędzie się kolejna impreza ekologiczna "Każdy Ptaszek ma Swój Daszek". Warunkiem udziału w imprezie będzie wykonanie przynajmniej jednej budki lęgowej dla ptaków przez rodzinę lub grupę. Toteż niektórzy prawie całe ferie poświęcili na to aby w grupie kolegów lub z rodzicami albo z dziadkami stworzyć jak najlepsze mieszkanko dla skrzydlatych przyjaciół.

0.JPG
1.JPG
2.JPG

W tym czasie organizatorzy pracowali nad programem imprezy i forma jej organizacji. W związku z tym zamówili specjalny autobus do Nowego Warpna i Trzebieży oraz okolicznościowe butony. Zakupili też materiał na zajęcia ornitologiczne oraz nagrody dla budowniczych ptasich mieszkanek a także prowiant na część konsumpcyjną imprezy. W rezultacie tych działań, w sobotni poranek 29 lutego padający prawie od tygodnia deszcz nie wystraszył ponad setki uczestników imprezy (108 osób), którzy ulokowali się w autobusie, który zawiózł nas do Nowego Warpna.

3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG

Tu nasz przewodnik Andrzej opowiadał o Nowym i Starym Warpnie, szachulcowym Ratuszu, o malarzu Hartwigu, o niezapomnianym Burmistrzu ś.p. Władysławie Kiradze, o Alei Żeglarzy i symbolu Nowego Warpna czyli o legendarnym Królu Leszczu. Spacerując po mieście szybko mijał czas i trzeba było jechać dalej.


Kolejnym przystankiem była Trzebież i Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dzięki zapobiegliwości działaczy SE "Łarpia" płonęło ognisko, pracował na "wysokich obrotach" bufet serwując kiełbaski, bułeczki, słodycze oraz gorącą kawę i herbatę.


Konstruktorzy ptasich domków na jednych stołach rozłożyli do oceny przez jury wykonane w warunkach domowych budki lęgowe (35 sztuk). Na drugich stołach mistrz stolarski pan Grzegorz rozłożył 20 kompletów przygotowanych elementów, z których poszczególne zespoły budowały kolejne ptasie domki.


Oczywiście część zespołów prace te rozpoczynała od pieczenia kiełbasek w ognisku, a część od warsztatów ornitologicznych.


Na zakończenie organizatorzy, na podstawie oceny jury wytworów młodych konstruktorów wyróżnili prace Piotra Kuca z SP nr 8, Michała Jasińskiego z SP nr 3 i Jasia Fiedziuszko z SP Tanowo. Potem wszystkim konstruktorom aż 35 ! domków wręczono upominki, a wszystkim uczestnikom pamiątkowe znaczki.


Organizatorzy serdecznie dziękują Grupie Azoty Z.Ch POLICE SA za finansowe wsparcie tego jakże pożytecznego i edukacyjnego przedsięwzięcia, a polickiemu SPPK, w szczególności Pani Kierowcy za bezpieczne przewiezienie nas po trasie tej imprezy. Zapraszamy do dalszej współpracy.


(wgaw)
(adalbert)
(marzena)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License