W poniedziałek, 15 sierpnia 2011 r. PKC „Sama Rama” kontynuując wycieczki w ramach długiego weekendu postanowiła pojechać do Dobrej Szczecińskiej na XVII Gminne Dożynki. Po drodze na krótki odpoczynek zatrzymaliśmy się w gospodzie „Uroczysko” w Bartoszewie. Potem pojechaliśmy już prosto do celu. Na stadionie sportowym akurat odbywał się pokaz musztry paradnej a wójt gminy Teresa Dera dokonywała otwarcia uroczystości i zapraszając wszystkich do miłej zabawy.
My postanowiliśmy obejrzeć stoiska poszczególnych sołectw. Przedstawiciele Wąwelnicy poczęstowali nas ciasteczkami z wróżbami. Z kolei u Bezrzeczan skosztowaliśmy ich przysmaków; jedni raczyli się golonką, a inni zaś ciastami. Do naszej grupy dołączyli rowerzyści Jantarowych Szlaków i wspólnie dokonywaliśmy degustacji.
W tym czasie przeprowadzono konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy i płód rolny, a także konkursy dla publiczności. Były to między innymi rzuty ziemniakami do kosza czy zjedzenie jajek w jak najkrótszym czasie. Następnie odbyła parada ułanów oraz inscenizacja upamiętniająca bitwę z okresu kampanii wrześniowej 1939 r.
Potem na scenę wkroczyły zespoły taneczne i rozpoczęły się pokazy tańców w wykonaniu zespołu Mahive, który zaprezentował się w tańcach pochodzących z odległych Indii. Kolorowe stroje i charakterystyczne dla tego klimatu muzyka sprawiła, że zgromadzona publiczność chociaż na chwilę mogła przenieść się do hollywoodzkiego świata. Po nim pojawił się Nasty Ladies. z wiązanką tańców amerykańskich i latynoamerykańskich.
Dużo radości sprawił występ zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie prezentujący folklor Podkarpacia i Małopolski. Wystąpiły także doskonale znane publiczności zespoły muzyczne Grupa Costa, Dream Rockers i Nasty Ladies. Wszyscy, którzy przybyli na uroczystość mogli podziwiać prezentację dożynkowych wieńców i stoisk przygotowanych przez sołectwa, skorzystać z bogatej oferty kiermaszowej, wziąć udział w konkursach z nagrodami.
Krążąca wszędzie i dwojąca się pani Wójt kroiła częstując wszystkich olbrzymim tortem nie bacząc, że do poczęstunku czekało około 200 osób.
Coroczne obchody dożynkowe to nie tylko bogaty program artystyczny ale przede wszystkim wszystko to co sprawia, że oddawany jest rolniczy klimat, który zawsze powinien towarzyszyć tego rodzaju imprezom.
Około godziny osiemnastej na płycie stadionu swoją wielką czaszę otworzył balon z napisem Stettin 2050. Nasza grupa jednak wsiadła już wtedy na rowery by przez Wołczkowo, Głębokie i Pilchowo udać się w drogę powrotną do domu. Koniec wolnego, przecież jutro do pracy.
(wgaw)
(dariusz37)