Dożynki w Dobrej 2012

Już po raz kolejny PKC "Sama Rama" uczestniczy w święcie dożynkowym w Dobrej Szczecińskiej. W tym roku 15 sierpnia 2012 tradycyjnie umówiliśmy się pod polickim pomnikiem Papieża Polaka ale na spotkanie przybyło tylko nieliczne grono rowerzystów. Do udania się tam zachęcało nas nie tylko zaproszenie dyrektorki GOK Ewy Hrynkiewicz, ale i kolorowy plakat.

1.JPG
2.JPG

Małą grupką pojechaliśmy więc do Dobrej i tu ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że jadąc tu różnymi trasami zjawiło się aż 15 cyklistów "Samej Ramy".

3.JPG
4.JPG

Podobnie jak w roku ubiegłym impreza miała kulturalno-integracyjny charakter na terenie gminnego stadionu przy ul. Sportowej w typowo letniej atmosferze i toczyła się w najlepsze. Wcześniej mieszkańcy wzięli udział w uroczystej mszy świętej w kościele w Dobrej. Obok ustawionej sceny wszystkich zabawiał miejscowy zespół pieśni i tańca scenkami ze środowisk nie tylko polskiej wsi ale również ukazujące życie Dzikiego Zachodu.

5.JPG
15a.JPG

Niewątpliwą dekoracją placu dożynkowego były ustawione wieńce dożynkowe, spośród których jury konkursowe wybierze najładniejszy wieniec dożynkowy przygotowywany przez poszczególne sołectwa. W formie dekoracji były też  najokazalsze płody rolne i najciekawiej przygotowane oraz zaprezentowane stoisko dożynkowe jak również  wielkie figury gospodarza i gospodyni wiejskiej. Nie zabrakło eksponatów maszyn rolniczych z ubiegłego stulecia.

9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG

W zabawie zorganizowanej z okazji Święta Plonów wzięli udział mieszkańcy Mierzyna, Skarbimierzyc, Wąwelnicy, Wołczkowa, Dołuj, Bezrzecza i innych miejscowości należących do gminy Dobra.

14.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG

Wójt Gminy Teresa Dera zapraszała wszystkich zarówno do aktywnego uczestnictwa w imprezie jak i do dobrego jadła.

21.JPG
26.JPG

W programie imprezy znalazły się m.in. musztra paradna i pokazy ułańskie. Wiele klatek zdjęciowych zajęły nam właśnie pokazy ułańskie, w trakcie których podziwialiśmy piękno koni, grację dosiadających je pań jak również pokazy jazdy polskiej kawalerii.

6.JPG
7.JPG
8.JPG

Odwiedziliśmy też szereg stoisk gdzie byliśmy przyjmowani niezwykle serdecznie zwłaszcza przez poznanych już wcześniej wystawców.

19.JPG
20.JPG

Były również konkursy związane z pracą rolnika, oczywiście  z nagrodami. Nam najbardziej przypadł do gustu zmagania panów przy dojeniu krów. Szło im nawet nieźle.

22.JPG
23.JPG
24.JPG

Nie dziwota zatem, że do Dobrej, w które odbywały się dożynki ściągnęły tłumy. Przyjezdni mieli poważne kłopoty z zaparkowaniem samochodów, chociaż wydzielono dla nich specjalne miejsca. Dobrze, że my pojechaliśmy tam rowerami. Na doberskim stadionie pojawili się nie tylko mieszkańców gminy, ale także liczni mieszkańcy Szczecina. W końcu taka okazja zdarza się tylko raz w roku.

25.JPG
27.JPG

Niestety po kilku godzinach imprezowania trzeba było wracać do Polic, przecież jutro normalny dzień pracy


(wgaw)
(marekz)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License