Dożynki w Dobrej Szczecińskiej 2013

Już po raz kolejny PKC "Sama Rama" uczestniczy w święcie dożynkowym w Dobrej Szczecińskiej. Tradycyjnie 15 sierpnia 2013 r., w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się w Dobrej Dożynki Gminne, które jak co roku, przyciągnęły tłumy mieszkańców z terenu gminy Dobra oraz sąsiednich miejscowości.

1.JPG

Małą grupką pojechaliśmy więc do Dobrej zarówno rowerami jak i samochodami. Dożynkowe święto rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym p.w. Matki Boskiej Królowej Świata w Dobrej. Następnie orszak mieszkańców, prowadzony przez niosących wspaniałe wieńce przedstawicieli poszczególnych sołectw. Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Płot, udał się w kierunku boiska przy ulicy Sportowej.

2.JPG

Tu w typowo letniej atmosferze impreza integracyjno-kulturalna toczyła się w najlepsze. Na scenę raz po raz wychodziły poszczególne grupy mieszkańców sołectw prezentując swój amatorski program. Nie zabrakło też i "zawodowców" jak: zespół ludowy Szczecinianie, duet Guitars Project, tancerki rewii Magnifique Dancers, specjalizujący się w coverach wielkich przebojów zespół Big Joe Cover Band oraz gwiazda wieczoru zespół Belfast. Późnym wieczorem, mieszkańców do wspólnej zabawy zaprosił DJ Skinny.


Niewątpliwą dekoracją placu dożynkowego były ustawione wieńce dożynkowe, spośród których jury konkursowe wybrało najładniejszy wieniec dożynkowy z sołectwa Mierzyn. W formie dekoracji były też prezentowane najokazalsze płody rolne przygotowane jak również wielkie figury gospodarza i gospodyni wiejskiej. W zabawie zorganizowanej z okazji Święta Plonów wzięli udział mieszkańcy Mierzyna, Skarbimierzyc, Wąwelnicy, Wołczkowa, Dołuj, Bezrzecza i innych miejscowości należących do gminy Dobra.


W czasie imprezy dożynkowej, odbył się również Festiwal Róż poświęcony Elżbiecie von Arnim - pisarce tworzącej w Rzędzinach na przełomie XIX i XX wieku, autorce "Elizabeth an har german garden". Co ciekawe, w ramach festiwalu przeprowadzony został pokaz mody i biżuterii, w czasie którego w modelki wcieliły się m.in. Wójt Teresa Dera i Sekretarz Gminy Rozalia Adamska. Była prezentowana również wspomniana książka.


Podobnie jak w latach ubiegłych, dużą atrakcją Dożynek były pokazy jazdy ułańskiej, a także przygotowane dla najmłodszych uczestników imprezy, dmuchane zjeżdżalnie, ciuchcia i liczne konkursy.


Odwiedziliśmy też szereg stoisk gdzie byliśmy przyjmowani niezwykle serdecznie zwłaszcza przez poznanych już wcześniej wystawców. Najwięcej czasu spędziliśmy na stoisku z sadzonkami róż. Mogliśmy też spróbować pysznej golonki czy grillowanej kiełbaski. Tym razem było gdzie usiąść, a stoliki z parasolami chroniły przed aktywnym słońcem.


Miały miejsce również konkursy związane z pracami kulinarnymi, oczywiście z nagrodami. Nam najbardziej przypadły do gustu zmagania panów w ubijaniu piany z białek jaj. Najlepiej poradzili sobie panowie z gminy Muszyna. Natomiast konkurs dojenia krów była domeną pań.

31.JPG
32.JPG

Była to już XIX edycja Dożynek Gminnych w Dobrej. Za rok czeka nas więc specjalna, jubileuszowa edycja święta plonów w naszej gminie. Liczymy, że będzie ona równie udana i obfitująca w atrakcje, jak tegoroczna.

33.JPG

(wgaw)
(przecław)
(gracjan)
(ela)
(marekz)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License