I Historyczny Rajd Rowerowy

Szlakiem niemieckich obozów po Policach i okolicach

Rankiem, 26 kwietnia 2015 r. na terenie Kompleksu OSiR w Policach rozpoczął się Historyczny Rajd Rowerowy szlakiem niemieckich obozów z okresu II wojny św. Organizatorzy SPZP "Skarb" i PKC "Sama Rama" na wstępie omówili przebieg rajdu.

1.JPG

Pierwszym etapem było dotarcie do dawnego obozu filii Stutthof w Mścięcinie. Pokonując przeszkody terenowe wszyscy uczestnicy dotarli do Miasteczka Rzemieślniczego.


Tu w towarzystwie Burmistrza W. Diakuna i Przewodniczącego Rady Miejskiej W. Króla zapalono znicze pamięci, a A. Andryszczyk przypomniała historię istniejącego tu w okresie II wojny św. obozu koncentracyjnego.


Po tej podniosłej chwili ul. Asfaltową i Wojska Polskiego, podzieleni na 15 osobowe grupy dojechaliśmy do polickiego Rynku. Przed głazem upamiętniającym więźniów kolejnego polickiego obozu zlokalizowanego na statku "Bremerhaven" zapalono kolejny znicz. Z kolei Magda Olejniczak zaprezentowała nieznane chwile z życia obozowego na tym pływającym więzieniu.


Trasa rajdu wiodła dalej ścieżką rowerową wzdłuż ul. Kościuszki i Jasienickiej, by skręcić w ul. Kuźnicką. Kolumna zatrzymała się nieopodal tablicy mówiącej, że istniał tu obóz Pommernlager. Teren ten obecnie zajmują Zakłady Chemiczne "Police" SA oraz Przychodnia "Medika". W. Bujnowski przypomniał jak wyglądał ten obóz i czym zajmowali się więźniowie.


Pojechaliśmy dalej ul. Kuźnicką do ul. Rurowej by choć przez chwilę zatrzymać się przy tablicy poświęconej obozowi Hägerwelle a potem pojechaliśmy pod pomnik martyrologii do Trzeszczyna, gdzie zapalono kolejny znicz pamięci a B. Sitarz przypomniał wydarzenia z 23 kwietnia 1967 r. to jest daty odsłonięcia monumentu.


Potem ścieżką rowerową udaliśmy się do Polic, do siedziby SPZP "Skarb" gdzie przy ognisku odbyło się zakończenie rajdu z pieczeniem kiełbasek, wręczeniem pamiątkowych odznak i zwiedzaniem bunkra-muzeum. Łącznie przejechaliśmy ok. 15 km i nie jest to żaden wyczyn, ale rajd miał za zadanie upamiętnić te miejsca i wydarzenia z przed ponad 70 laty, które musimy ocalić od zapomnienia.



(wgaw)
(adalbert)
(skarb)
(adam)
(marcin)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License