I Policka Noc Muzeów

Już od godzin popołudniowych 15 maja 2010 r. rozpoczęła się I NOC MUZEÓW w Policach. W tym dniu Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Polickiej "SKARB" nie miało zamiaru zamknąć podwoi swojego bunkra-muzeum nawet w godzinach nocnych, zapraszając wszystkich zainteresowanych.

Toteż członkowie PKC "Sama Rama" skuszeni tą niecodzienną propozycją udali się tam już na godz. 16:00. O tej godzinie rozpoczęto pokaz filmu Bałtyckiego Towarzystwa Wrakowego z wyprawy do leżącego na dnie Bałtyku wraku statku "Bremerhaven".

1.JPG
2.JPG

Godzinę później rozpoczął swoje opowiadanie o "Dziejach Ziemi Polickiej" - Ryszard Piskulak, były mieszkaniec Polic obecnie zamieszkujący okolice Węgorzyna. Opowiadanie o początkach ludzkości na Polickiej Ziemi poparte było raz po raz eksponatami w postaci zęba mamuta, ozdób i kawałków naczyń ceramicznych z VII - IX w. Również późniejsze okresy dziejów Polic, a szczególnie czas II wojny św. wzbogacany był o mapy, broń czy tzw. "nieśmiertelniki".

3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG

Na zakończenie pogadanki, która cieszyła się dużym zainteresowaniem organizatorzy spotkania wręczyli R. Piskulakowi album "Police na starej fotografii".

8.JPG

Po krótkiej przerwie technicznej, w trakcie której oglądano zbiory galerii, odbyła się prezentacja multimedialna prowadzona przez działaczy "Skarbu" pod hasłem "Stara fabryka w obiektywie".

Kolejny wykład Karoliny Ignaszak "Polickie nietoperze" bardzo zainteresował nie tylko miłośników tych skrzydlatych ssaków, ale również tych, którzy pasjonują się historią. Po wykładzie znana w środowisku polickim chiropterolog odpowiadała na wiele pytań z dziedziny znakowania nietoperzy, śledzenia ich tras lotów i wiele innych. Niestety kolejne zamierzenie, a mianowicie nocna obserwacja nietoperzy przy użyciu specjalnych przyrządów nie powiodła się. Na przeszkodzie stanął deszcz, który nie pozwolił na wylot owadom a nietoperzom loty łowne.

9.JPG

Lukę tą wypełniono pokazem a zarazem opracowaniem za pomocą komputera i prezentacją na ekranie przez Łukasza Sochę wizerunku budynku dyrekcji Hydrierwerke wg planów budowy z 22.08.1940 r. w formacie 3D oraz innych obiektów fabryki benzyny. Prezentacja ta również znalazła zainteresowanie u wielu osób.

11.JPG

Około 1:00 po północy do bunkra weszli już ostatni zwiedzający. Byli to głównie ci, którzy po zwiedzeniu szczecińskich muzeów "wpadli" tu na chwilę by obejrzeć galerię i "łyknąć" nieco rodzimej kultury.

10.JPG
12.JPG

"Sama Rama" była do końca, dziękuje więc aktywowi "Skarbu" a w szczególności Darkowi Szalińskiemu za zorganizowanie tej imprezy, ognisko, przewodników i miłe przyjęcie. Liczymy na zaproszenie nas na kolejną imprezę.


(wgaw)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License