I Polickie Palenie Choinek 2010

Palenie świątecznych choinek na początku stycznia, przeważnie 6 stycznia, jest tradycją w Holandii i Belgii. Sosenki i jodły, które podczas dni świątecznych ozdabiały pokoje mieszkalne zostają zebrane i w ustalonym dla każdej miejscowości miejscu ułożone w stosy. Następnie w towarzystwie wielu obecnych oficjeli i pod kontrolą straży pożarnej zostają spalone. Podczas tej uroczystości w wielu miejscach organizatorzy częstują młodzież gorącym kakao a dorosłych grzanym winem.

Z kolei na żywiecczyźnie powszechnie praktykowany jest zwyczaj palenia ubiegłorocznej choinki w ogrodzie dla zapewnienia urodzaju owoców. Wszystko odbywa się przy muzyce, tańcach i skokach przez ognisko, a gospodarze raczą gości "grzańcem" i pieczona baraniną.Z czasem zwyczaj ten przeniósł się w inne regiony Europy i dziś króluje już w niektórych krajach. W Polsce w związku z dominacją w dniu 6 stycznia święta Trzech Króli patenie choinek odbywa się dwa-trzy dni później.

1.jpg
2.jpg

Policki Klub Cyklistów "Sama Rama" podchwycił ten zwyczaj i pod hasłem "Zabierz swoją starą…" zaprosił wszystkich mieszkańców do udziału w zorganizowanym paleniu choinek. 8 stycznia 2010 roku w godzinach wieczornych na polanę za Szkołą Podstawową nr 8 podążała blisko stu osobowa rzesza mieszkańców Polic ciągnąc za sobą swoje drzewka świąteczne. Organizatorzy rozpalili tu już wcześniej ognisko, przy którym ogrzewali się baraszkujący amatorzy saneczkowania na pobliskich górkach.

3.jpg
4.jpg

Po powitaniu uczestników imprezy oraz opowieściach na temat zwyczajów palenia choinek w Europie wrzucano poszczególne drzewka do ogniska. Amatorzy kiełbasek piekli je nad ogniem delektując się ich niecodziennym smakiem. Obok ogniska na urządzeniu do grillowania podgrzewało się w kociołku wino dla dorosłych uczestników wieczoru.


5.jpg
6.jpg

Dla zgromadzonej dziatwy organizatorzy przygotowali konkurs biegu z jajkiem. W tych niecodziennych zmaganiach, po kilku próbach najlepiej radziła sobie Kasia Kołodziejska przed Marzeną Wiereńczyk i Klaudią Mrozińską. Zwycięzców obdarowano pluszowymi maskotkami.

7.jpg
8.jpg
8a.JPG

Zainteresowanych swoimi opowieściami o wyprawie kajakiem w pojedynkę dookoła Bajkału zabawiał słynny policki podróżnik Aleksander Doba. Warto zaznaczyć, że w imprezie aktywny udział brał Starosta Policki Leszek Guździoł.

9.jpg
10.jpg

Nieobecnych na tym spotkaniu chcemy poinformować, że I Polickie Ognisko Styczniowe zostało nagrane przez trzy stacje telewizyjne: TVP 3, Polsat, TVkab Police i niebawem telewidzowie cały materiał zobaczą w domu na swoich ekranach.

11.jpg
12.jpg

"Sama Rama" dziękuje Nadleśnictwu Trzebież i Powiatowej Straży Pożarnej za pomoc w urzeczywistnieniu tej imprezy.

Kronika Szczecińska z 9 stycznia 2010 r.


(wig)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License