I Polsko Niemiecki Rajd Szlakiem Gryfitów

SZCZECIN - SŁAWNO


Czy łączy coś ekologię i historię? Realizując dwuetapowy projekt pn. „Szlakami książęcego rodu Gryfitów” współfinansowany przez Euroregion Pomerania, w ramach programu Interreg IIIA i Urząd Gminy w Policach – Stowarzyszenie Ekologiczne „Łarpia” dowiodło że można. Uczestnicy projektu, mieszkańcy powiatu polickiego i powiatu Uecker-Randow połączyli poznawanie uroków krajobrazowych i turystycznych naszego regionu z lekcją historii. A historia to bogata. Tworzyła ją dynastia panująca na Pomorzu Zachodnim w XI-XVII w. biorąca swą nazwę od Gryfa, którego używali na swych pieczęciach. Gryfici to mecenasi nauki i sztuki. Według zachowanych dokumentów pisanych pierwszym historycznym przedstawicielem był Warcisław I, ostatnim - Bogusław XIV (zm. 1637).
Wspólna polsko-niemiecka przygoda z historią i ekologią rozpoczęła się w dniu 13 czerwca 2007 roku 40 turystów-miłośników przyrody, w tym kilkunastu z Niemiec udało się autokarem z Polic do Sassnitz na Rugii. Celem był Narodowy Park Jasmundzki. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zwiedzili Greifswald, gdzie do dzisiaj działa uniwersytet założony w 1456 r. Uniwersytet w Greifswaldzie w momencie założenia był drugim po jagiellońskim uniwersytetem na ziemiach zamieszkałych przez Słowian i czwartym na ziemiach niemieckich. Początkowo uczelnia nosiła łacińska nazwę Akademia Gryphica i uzyskała przywileje od cesarza, papieża i księcia pomorskiego Warcisława IX.

W dniu 21 lipca 20 uczestników wycieczki, w tym 10 Niemców i 10 Polaków spotkało się ponownie przed Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie. Od chwili zadumy w krypcie zamkowej gdzie złożone są doczesne szczątki kilkunastu przedstawicieli rodu Gryfitów, rozpoczął się 5-dniowy rajd rowerowy.

Gryfici%202007%201.JPG
Gryfici%202007%202.JPG
Gryfici%202007%203.JPG
Gryfici%202007%204.JPG

Pierwszego dnia trasa rajdu wiodła ze Szczecina przez Puszczę Goleniowską i miejscowości położone na wschodnim brzegu Zalewu Szczecińskiego: Lubczynę, Stepnicę do Żarnowa niedaleko Wolina gdzie noclegu i gościny użyczył polsko-włoski pensjonat „Italiano”. Wieczorne ognisko było okazją do rozmów nie tylko o historii i urokach Puszczy Goleniowskiej. W drugim dniu, pomimo ulewnego deszczu kolarze-turyści pokonali ok. 74 km zwiedzając po drodze bazyliki w Wolinie i Kamieniu Pomorskim, docierając po południu do Ośrodka Wypoczynkowego „Komandor” w Pogorzelcy, który stał się bazą wypadową kolarzy przez dwa dni. Trzeciego dnia po śniadaniu i przy pięknej pogodzie uczestnicy rajdu udali się rowerami do pobliskiego Trzebiatowa. Gmina Trzebiatów jest czysta ekologicznie. Nie ma tu uciążliwego dla środowiska przemysłu. W latach 90-tych oddano do użytku kilka nowych oczyszczalni ścieków w dorzeczu przepływającej przez Trzebiatów Regi, w tym w Trzebiatowie, co znacznie poprawiło stan czystości rzeki. Rega była niegdyś bardzo zanieczyszczona (co było przyczyną kilkakrotnego zamykania plaży w Mrzeżynie). Dzięki poczynionym inwestycjom, czystość wody utrzymuje się na poziomie I – II klasy. Przez co rzeka oraz kąpieliska w Mrzeżynie i Rogowie stały się ważnymi walorami turystycznym gminy. Odrestaurowane z pietyzmem kamieniczki przy Trzebiatowskim rynku, ratusz i kościół z XIV w. p.w. Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny przeniosły myśli uczestników rajdu do dnia 13 grudnia 1534 r., kiedy to w Trzebiatowie zebrał się landtag pod przewodnictwem książąt pomorskich Barnima IX i Filipa I i w obecności biskupa kamieńskiego Erazma Manteuffela. Stany pomorskie, w których obradach większość stanowili duchowni i szlachta nie zgodzili się na przyjęcie protestantyzmu i negatywnie wypowiedzieli się na temat wszelkich zmian. Książęta jednak nie posłuchali obradujących i korzystając ze swoich przywilejów ogłosili publicznie przyjęcie reformacji przez władców co oznaczało natychmiastowe podporządkowanie się dla tej decyzji przez wszystkich sejmujących i wszystkich mieszkańców Pomorza.

Gryfici%202007%205.JPG
Gryfici%202007%206.JPG
Gryfici%202007%207.JPG

Czwarty etap o długości rajdu o długości ok. 75 km wiódł z Pogorzelicy do Mielna-Unieścia. W tym dniu kolarze-turyści podziwiali uroki polskiego wybrzeża Bałtyku, z bazyliką w Kołobrzegu. Piąty i ostatni etap 25 lipca to 60 kilometrowa trasa z Mielna-Unieścia do Sławna z postojem w Darłowie. Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie to jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V. W XVIII i XIX wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, od 1930 roku muzeum. Zamek jest uderzająco podobny do duńskiego Kronborgu, w którym odbywała się akcja szekspirowskiego Hamleta. Na zamku można zwiedzić wysoką wieżę z atrakcyjnie oświetlonym, bardzo wąskim wejściem. W połowie wieży, w bocznej komnacie znajduje się wystawa spreparowanych ptaków. Na zamku znajduje się również wystawa morska z wieloma tematycznymi wystawami, między innymi: wojenne okręty morskie czy cykl życia łososia. Dodatkowo można zobaczyć zabytkowe meble, narzędzia tortur, kolekcję sztuki wschodniej (japońskie wazy i naczynia, okładka Koranu), historyczne foldery reklamowe miasta Darłowa oraz fotografie sprzed lat. Co ciekawe w zamku znajduje się wypchany, dwugłowy cielaczek. Urodził się w 1919 roku koło Janiewi (powiat Sławno) i żył ok. tygodnia. Obecnie zamek to muzeum i władze nad nim ma prezydent Darłowa.

Gryfici%202007%208.JPG
Gryfici%202007%209.JPG
Gryfici%202007%2010.JPG
Gryfici%202007%2011.JPG
Gryfici%202007%2012.JPG
Gryfici%202007%2013.JPG
Gryfici%202007%2014.JPG
Gryfici%202007%2015.JPG
Gryfici%202007%2016.JPG

Ze Sławna uczestnicy rajdu pełni wrażeń i pomysłów na kolejne wspólne imprezy, wraz z rowerami wrócili pociągiem do Szczecina. Zgodnie z założeniami projektu wkrótce zostanie wykonany folder opisujący całą trasę. Mamy nadzieję że folder pomoże innym turystom, którzy zechcą powtórzyć wyprawę polickich i niemieckich turystów-ekologów. Sam projekt „Szlakami książęcego rodu Gryfitów” poza walorami poznawczymi był okazją do nawiązania bezpośrednich, koleżeńskich znajomości. Można być pewnym że zaowocuje to kolejnymi wspólnymi projektami a w konsekwencji rozwojem polsko-niemieckiego pogranicza. Przynajmniej w wymiarze międzyludzkich stosunków…

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License