II Noc Muzeów w Policach

14 maja 2011 r. miała miejsce II NOC MUZEÓW w Policach. W tym dniu Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Polickiej "SKARB" zaprosiło wszystkich chętnych do odwiedzenia swojego bunkra-muzeum oraz ruin fabryki benzyny syntetycznej „Hydrierwerke”.

1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG

Mimo, że program imprezy rozpoczął się już o godz. 11:00 – prezentacją multimedialną „Szczecin i Police na starej fotografii” członkowie PKC „Sama Rama“ w Skarbie zjawili się dopiero o godz. 19:00.

5.JPG
6.JPG

W odpowiedzi na apel Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Polickiej, iż w tym dniu można przekazać niepotrzebne przedmioty o wartości historycznej, które wzbogacą kolekcję Muzeum Historycznego "Skarb" podarowaliśmy mapę o wymiarach 200 na 200 cm „Polska w okresie II wojny światowej” wydrukowaną w 1948 roku.

O godz. 19:30 rozpoczęła się wędrówka po przystosowanych przez członków „Skarbu” tunelach „starej fabryki”. Używając przyniesionych ze sobą latarek pokonywaliśmy ten labirynt, niejednokrotnie przeciskając się przez „wąskie gardła”. Po prawie godzinnej podziemnej wędrówce powróciliśmy śpiesznie do „bazy”, bo właśnie zaczął padać rzęsisty deszcz.

7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG

Po powrocie z tuneli organizatorzy rozpoczęli pokaz filmu produkcji Bałtyckiego Towarzystwa Wrakowego z wyprawy do leżącego na dnie Bałtyku wraku statku "Bremerhaven". Po nim mogliśmy wysłuchać wspomnień byłych więźniów obozów hitlerowskich „Police w czasie wojny” – na temat brutalnej obozowej rzeczywistości.

W międzyczasie gospodarze częstowali wszystkich pieczonymi ziemniakami.

W trakcie całej imprezy można też było:
- zwiedzać wystawę stałą w galerii Skarbu,                                                      
- wystawę prac Pauliny Cywińskiej i Olivii Pogonowskiej pt. „Granice”.
- a także korzystać z ciepła płonącego ogniska.

16.JPG

"Sama Rama" była do końca, dziękuje więc aktywowi "Skarbu" a w szczególności Joasi i Jackowi Stasiakom a także Łukaszowi Socha za zorganizowanie tej imprezy, przewodników i miłe przyjęcie.


(wgaw)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License