II Polickie Palenie Choinek 2011

W ciężkich bólach rozpalało się ognisko wieczorem 15 stycznia na cyklicznej imprezie II Polickie Palenie Choinek 2011. Ulewne deszcze jakie trapiły Ziemię Policką prawie od tygodnia sprawiły, że wiatrołomy zalegające skraj lasu przylegający do polany za Szkołą Podstawową nr 8 bardzo nasiąknęły wodą. Po kilku wypróbowanych metodach wreszcie ogień "załapał" a zbiegło się to akurat z godz. 17:00, na którą zaproszono mieszkańców Polic. Na polanie pojawiło się ok. 100 osób przynosząc do ogniska 73 choinki.

11.JPG
1.JPG
3.JPG

Tegoroczny zbiór świątecznych drzewek w ramach hasła "zabierz swoja starą" był nieco mniejszy i związany  był z tym iż informacja o imprezie znalazła się prawie we wszystkich publikatorach. Sprowokowało to firmy sprzątające miasto do wcześniejszego zebrania choinek oblegających osiedlowe śmietniki. Organizatorzy imprezy PKC "Sama Rama" i SE "Łarpia" zauważyli, że firmy zbierając choinki z zamiarem przetworzenia ich na biomasę, działają na rzecz ekologii, o którą nasze stowarzyszenia tak skrzętnie zabiegają.

4.JPG
5.JPG

Imprezę otworzył prezes "Samej Ramy", który zaprezentował jej ideę. Otóż palenie świątecznych choinek odbywa się na początku stycznia. Jest tradycja, która przywędrowała do nas z Niemiec, Holandii i Belgii. Sosenki i jodły, które podczas dni świątecznych ozdabiały pokoje mieszkalne zostają zebrane tam i w ustalonym dla każdej miejscowości miejscu ułożone w stosy. Następnie w towarzystwie wielu obecnych oficjeli i pod kontrolą straży pożarnej zostają spalone. Podczas tej uroczystości w wielu miejscach organizatorzy częstują młodzież gorącym kakao a dorosłych grzanym winem.

6.JPG
10.JPG

W naszym kraju palenie choinek mimo, że przywędrowało z Zachodu, przerodziło się na bazie prastarej pogańskiej tradycji świętowania przesilenia zimowego i "odradzania się Słońca". Słońce podczas swojej zimowej drogi w kierunku południowo-wschodnim osiąga 21 grudnia najniższy stan i jest to przeważnie najkrótszy dzień roku. Przez cztery dni "stoi" prawie nieruchomo w jednym miejscu i dopiero 25 grudnia zaczyna swoją odnowę. Dla ludów pogańskich było to zwycięstwo słońca nad ciemnością. Dzięki odrodzonemu Nowemu Słońcu zaczynało ubywać najkrótszego dnia w roku, najdłuższej nocy ubywać a to niosło ludziom nadzieję, radość i optymizm. Po wrzuceniu do ognia kilku choinek ognisko zabłysło tak mocno, że chór złożony z uczestniczek imprezy mógł odśpiewać "hymn" imprezy.

2.JPG

W dalszej części przy dobrze płonącym już ognisku rozegrano dwa konkursy "biegu z jajkiem". Najlepiej w tej konkurencji radziła sobie Martyna Borejsza z przedszkola nr 10, która wyprzedziła Anitę Rafalską, Mateusza Korzeniewskiego i Dawida Najberka. W drugim konkursie zwyciężyli bracia Piotr i Paweł Tyburscy przed Danielem Grabowskim z SP 8. Wszyscy zwycięzcy otrzymali drobne upominki.

7.JPG
8.JPG

Nad ogniskiem upieczono kiełbaski i inne wiktuały. Impreza trwała ok. dwóch godzin.

9.JPG

Na pewno nikt się nie nudził i wszyscy byli zadowoleni ze sposobu w jaki rozstali się ze świątecznym drzewkiem. Nawet płomień palących się choinek odwdzięczył się nam wspaniałym szerokim uśmiechem.

12.JPG

Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich na Nocny Rajd z Pochodniami, który odbędzie się 21 stycznia. "Sama Rama" dziękuje Nadleśnictwu Trzebież, Powiatowej Straży Pożarnej i polickiemu OSiR-owi za współorganizację i pomoc w urzeczywistnieniu tej imprezy.

13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG

Hymn Noworocznego Palenia Choinek - na melodię piosenki "Sokoły"

Stałaś piękna kolorowa,
I mamiłaś światełkami,
Zapach lasu nam przyniosłaś,
Świętowałaś razem z nami.
      Żal, żal się rozstawać,
      Kto nam ciepło będzie dawać,
      Kto uroku doda w domu,
      Będę płakać po kryjomu.
Tracisz kolor, igły lecą,
Żaróweczki już nie świecą,
Bombek parę pogubiłaś,
Cały urok swój straciłaś.
       Żal, żal
Dzisiaj spalić nam Cię trzeba,
No, bo taka jest potrzeba,
Za rok znów Cię ubierzemy,
Przy Wigilii zasiądziemy.
       Żal, żal

II Polickie Palenie Choinek

Materiał TV Presto Police z 18.01.2011 r.(wgaw)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License