III Polickie Palenie Choinek 2012

Już po raz trzeci PKC "Sama Rama" i SE "Łarpia" 14 stycznia 2012 r. zaprosiły mieszkańców Polic na III Polickie Palenie Choinek pod hasłem "Zabierz swoją starą" (choinkę oczywiście). W sobotni wieczór na polanie za Szkołą Podstawową nr 8 znalazło się 87 choinek, które jeszcze nie tak dawno zdobiły nasze mieszkania.

1.JPG
2.JPG
3.JPG

Organizatorzy chcąc mieć pewność rozpalili wcześniej niewielkie ognisko oświetlające nieco polanę. Punktualnie o godz. 19:00 nastąpiło powitanie  przybyłych miłośników palenia choinek oraz dwóch stacji telewizyjnych. Chór turystek odśpiewał na melodię piosenki "Sokoły" hymn Noworocznego Pożegnania Choinek.

10.JPG
5.JPG
6.JPG

W tym też czasie wyznaczone osoby wrzucały do ognia jodłowe drzewka, które z trzaskiem i tysiącami iskier lecących w niebo spopielały się w płomieniach ogniska. Przy jego świetle rozegrano konkurs biegu z jajkiem na łyżce. Wśród dzieci najlepiej spisał się Jakub Kryszewski przed Wiktorem Załucha. Dorośli mieli utrudnione zadanie, bo z jajkiem na łyżce należało przebiec cztery okrążenia wokół ogniska. Tu z kolei najszybszy był Artur Polski. Wszystkich zwycięzców obdarowano zimowymi maskotkami.

11.JPG
7.JPG
8.JPG

Korzystając ze światła ogniska przypomniano wszystkim, że palenie świątecznych choinek na początku stycznia, przeważnie 6 stycznia, jest tradycją w Holandii i Belgii. Sosenki i jodły, które podczas dni świątecznych ozdabiały pokoje mieszkalne zostają zebrane i w ustalonym dla każdej miejscowości miejscu ułożone w stosy. Następnie w towarzystwie wielu obecnych oficjeli i pod kontrolą straży pożarnej zostają spalone. Podczas tej uroczystości w wielu miejscach organizatorzy częstują młodzież gorącym kakao a dorosłych grzanym winem.

4.JPG
9.JPG

W Polsce na Żywiecczyźnie powszechnie praktykowany jest zwyczaj palenia ubiegłorocznej choinki w ogrodzie dla zapewnienia urodzaju owoców. Wszystko odbywa się przy muzyce, tańcach i skokach przez ognisko, a gospodarze raczą gości "grzańcem" i pieczona baraniną. U nas w związku z dominacją w dniu 6 stycznia święta Trzech Króli palenie choinek odbywa się tydzień albo dwa tygodnie później.

"Sama Rama" paląc przyniesione przez mieszkańców jodełki propaguje w ten sposób godziwe i ekologiczne rozstanie się z drzewkiem bożonarodzeniowym i to w wielu przypadkach poświęconym przez kolędujących kapłanów. Dlaczego to uwielbiane nie tak dawno drzewko ma walać się przy śmietniku czy nie lepiej aby właśnie tak zakończyło swój żywot.

Kiedy praktycznie spalono wszystkie choinki przy ognisku pojawiła się gitara, przy której dźwiękach Cyryl Dembiński zabawiał wszystkich piosenką turystyczną. Nie zabrakło też gorącej kawy, pieczonych kiełbasek i kubeczków z grzanym winem.

12.JPG
13.JPG

Około godz. 22:00 organizatorzy kończąc imprezę zaprosili wszystkich na kolejne turystyczne spotkanie czyli Nocny Rajd z Pochodniami w sobotni wieczór 21 stycznia.


(wgaw)

III Polickie Palenie Choinek

Materiał TVP z 15 stycznia 2012, Teleexpress, godz. 17.00


O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License