IV Historyczny Rajd Rowerowy

W niedzielny pogodny poranek, 22 kwietnia 2018 r. spotkaliśmy się przed budynkiem Kompleksu OSiR by wziąć udział w kolejnym czwartym Historycznym Rajdzie Rowerowym organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej "Skarb". Na początku Anita Bujnowska (Andryszczyk) omówiła przebieg rajdu oraz przedstawiła wszystkich przewodników obsługujących tą historyczną wędrówkę.

1.jpg

O godz. 11:00 wyruszyliśmy pojechaliśmy na teren miasteczka rzemieślniczego w Mścięcinie (dawnego obozu koncentracyjnego). Anita pokrótce opowiedziała historię życia obozowego, zapalono znicze pod pomnikiem poświęconym byłym więźniom obozu. Na rowerach odwiedzono kilka uliczek miasteczka doszukując się ocalałych obiektów z okresu funkcjonującego tu obozu w latach 1944-45. Niestety, dominujące rzemiosło, a także użytkownicy obiektów mimo zachowania kształtu obozu dokonali tak daleko idących zmian architektonicznych, że ich warsztaty w niczym nie przypominają byłych baraków obozowych.

2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg

Dalej przez ulicę Asfaltową i Wojska Polskiego dotarliśmy w rejon polickiego rynku. Tu z kolei, w pobliżu głazu poświęconego więźniom przetrzymywanym w obozie zlokalizowanym na pokładach statku Bremerhaven, przewodniczka Magda Olejniczak opowiedziała o warunkach życia i pracy w tym nietypowym więzieniu. Pod głazem upamiętniającym te wydarzenia zapalono kolejne znicze i cykliści ruszyli dalej.

6.jpg
7.jpg

Kolejnym miejscem postoju był Cmentarz Komunalny przy ul. Tanowskiej. Tu Bartek Sitarz przypomniał też postać jednego z więźniów obozów polickich Mariana Rychlika (udało się odnaleźć jego dokumenty). Na jego mogile zapalono symboliczny znicz.

8.jpg
9.jpg
10.jpg

Ulicą Tanowską dojechaliśmy do Trzeczczyna, pod pomnik martyrologii więźniów istniejących na tym terenie obozów w okresie II wojny św. Zapalono znicze, a Bartek Sitarz nadmienił, że na tym terenie istniał obóz Pommernlager i inne hitlerowskie obozy. Po czym ul. Kuźnicką a potem ul. Rurową peleton cyklistów jadąc dalej zatrzymał się na chwilę pod tablicą upamiętniającą istnienie tu obozu Hägerwelle, a potem wjechaliśmy na teren byłej fabryki Hydrierwerke i ścieżką dydaktyczną dojechaliśmy do siedziby SPZP "Skarb".

11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg

Przy płonącym ognisku i gorącej herbatce i słodyczach piekliśmy kiełbaski, a każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy znaczek. Chętni zwiedzili zasoby muzealne zgromadzone w bunkrach.

15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
20.jpg

(wgaw)
(lech)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License