IV Polickie Palenie Choinek

Na zaśnieżonej polanie za Szkolą Podstawową nr 8 w Policach, w sobotni wieczór 19 stycznia 2013 r. zebrała się blisko 150-osobowa grupa mieszkańców naszego miasta i przybyszów z różnych regionów kraju. Magnesem, który ich tu przyciągnął było organizowane już po raz czwarty Polickie Palenie Choinek pod niezmiennym hasłem "Zabierz Swoją Starą".

Na wstępie zebranych przywitał Prezes Polickiego Klubu Cyklistów "Sama Rama", który przypomniał zebranym historię tego obyczaju.

5.jpg
22.JPG

Otóż palenie świątecznych choinek na początku stycznia, przeważnie 6 stycznia, jest ponad stuletnią tradycją w Belgii i Holandii. Sosenki, świerki i jodły, które podczas dni świątecznych ozdabiały mieszkania zostają zebrane i w ustalonym dla każdej miejscowości miejscu ułożone w stosy. Następnie w towarzystwie wielu obecnych oficjeli i pod kontrolą straży pożarnej zostają spalone. Podczas tej uroczystości w wielu miejscach organizatorzy częstują młodzież gorącym kakao a dorosłych grzanym winem. Z kolei na Żywiecczyźnie powszechnie praktykowany jest zwyczaj palenia ubiegłorocznej choinki w ogrodzie dla zapewnienia urodzaju owoców. Wszystko odbywa się przy muzyce, tańcach i skokach przez ognisko, a gospodarze raczą gości "grzańcem" i pieczoną baraniną. Z czasem zwyczaj ten przeniósł się w inne regiony Europy i dziś króluje już w niektórych krajach. W Polsce w związku z dominacją w dniu 6 stycznia święta Trzech Króli oraz odbywanych wizyt duszpasterskich, palenie choinek odbywa się nieco później.

Kultywując tą tradycję na polanie za Szkołą Podstawową nr 8 uczestnicy imprezy mimo - 5o C mrozu stawili się dość licznie ciągnąc za sobą swoje drzewka świąteczne. Włączając do ciągnięcia nawet swoje psy. Wcześniej organizatorzy rozpalili tu niewielkie ognisko, przy którym ogrzewali się baraszkujący amatorzy saneczkowania na pobliskich górkach.

1.JPG
2.JPG
3.jpg
4.jpg

Po powitaniu uczestników imprezy oraz opowieściach na temat zwyczajów palenia choinek wrzucano poszczególne drzewka do ogniska. A było ich ponad 200 sztuk, dużo więcej niż rok czy dwa lata temu.


W tym też czasie organizatorzy ogłosili konkurs pod hasłem "I Mistrzostwa Polski w Rzucie Choinką na Odległość". Konkurencja ta cieszyła się dość dużym zainteresowaniem.


Po obliczeniu wyników okazało się, że zwycięzcą w kategorii juniorów został Wiktor Wójcik - odległość 4,60 m przed Dawidem Bitnerem i Rozalką Olszewską. W kategorii mężczyzn najlepszą odległość 7,80 m uzyskał Grzegorz Nowak przed Michałem Olszewskim - 7,70 m i Zbigniewem Żułowskim - 7,40 m. Wśród kobiet pierwsze miejsce zdobyła Anżelika Olszewska wynikiem 7,06 m, drugą lokatę uzyskała Marzena Załucha 6,60 m a trzecią Krystyna Ziemniewicz - 4,84 m. Po zakończeniu zmagań mistrzom i zdobywcom
pozostałych miejsc wręczono upominki rzeczowe.


Nie próżnowali amatorzy kiełbasek, którzy piekli je nad ogniem delektując się ich niecodziennym smakiem.

37.JPG
38.JPG

Z kolei przy herbatce i ciasteczku zainteresowanych swoimi opowieściami o wyprawie kajakiem przez Atlantyk i wydanej ostatnio swojej książce "Olo na Atlantyku. Kajakiem przez ocean" zabawiał słynny policki podróżnik Aleksander Doba.

39.JPG
40.JPG

Na zakończenie organizatorzy imprezy zaprosili wszystkich na kolejną  pieszą wędrówkę czyli "Nocny Rajd z Pochodniami" w dniu 1 lutego 2013 r. Zbiórka uczestników z pochodniami lub latarkami oraz kiełbaskami do pieczenia odbędzie się o godz. 19:00 przed CHU "Kinga" w Policach (końcowy przystanek linii SPPK nr 107).
Nieobecnych na sobotnim spotkaniu chcemy poinformować, że IV Noworoczne Palenie Choinek zostało nagrane przez dwie stacje telewizyjne: TVN24, Telewizja Police i niebawem telewidzowie cały materiał zobaczą na swoich ekranach.

35.JPG
36.JPG

(wgaw)
(adalbert)
(akowalik)
(marekz)
(micolski)

IV Policke Palenie Choinek

19 styczeń 2013, Police
Materiał i produkcja TV Police Presto


O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License