IV Rajd Szlakiem Pomników JP II

Już po raz czwarty, turystyczna brać spotkała się na trasach rajdu "Szlakiem Pomników Papieża Jana Pawła II". Na poprzednich trzech rajdach turyści piesi poruszali się szlakami Puszczy Wkrzańskiej z Polic do Szczecina. Tym razem wędrówka zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami zmieniła swój charakter z wypraw pieszych na kolarską.

22 października 2005 r. członkowie Polickiego Klubu Cyklistów "Sama Rama" z rowerami wyruszyli pociągiem do Goleniowa.

1.jpg

Tu w parafii p.w. św. Jerzego spotkali się z kolarzami ze Szczecina i Goleniowa. O godzinie 10oo ksiądz wikariusz Piotr Szymczak przywitał i pobłogosławił uczestników rajdu. Z kolei turyści złożyli pod goleniowskim pomnikiem Jana Pawła II wiązankę kwiatów i zapalili znicze. Obdarowani breloczkami z podobizną patrona wędrowców św. Krzysztofem kolarze po podzieleniu się na grupy wyruszyli przez wsie Rurzycę i Pucice w stronę Szczecina.

2.jpg
3.jpg
4.jpg

Silny i przeciwny wiatr a także mokra jezdnia sprawiły, że warunki jazdy w tym dniu były dość trudne więc po paru kilometrach kilka osób zrezygnowało z dalszej jazdy.

5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg

Mimo to poszczególne ekipy po prawie dwóch godzinach jazdy meldowały się pod pomnikiem Jana Pawła II na szczecińskich Jasnych Błoniach. Tutaj delegacje klubów kolarskich "Pasat" z Goleniowa, "Jantarowe Szlaki" i "Neptun" ze Szczecina oraz "Sama Rama" z Polic złożyły kolejne wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Tu też nastąpiła wymiana uczestników rajdu, część z nich zakończyła w Szczecinie.

10.jpg
11.jpg

Ich miejsce w "peletonie" zajęli koledzy klubowi. Rajdowicze ruszyli dalej i ścieżkami rowerowymi dotarli do Pilchowa, gdzie na przykościelnym placu znajduje się wielki głaz (ważący 5120 kg) z umieszczoną tablicą poświęconą pontyfikatowi Papieża-Polaka.

12.jpg
13.jpg

Następnym punktem na trasie był kolejny głaz związany z postacią Wielkiego Pielgrzyma a ustawionym przed kościołem p.w. św. Kazimierza w Policach, który to kamień stanął tu z inicjatywy polickiego ZWiK-u.

14.jpg

Rajd został zakończony pod polickim pomnikiem Jana Pawła II wręczeniem rowerzystom pamiątkowych znaczków.

15.jpg

Jak na zakończenie podkreślono - rajd był dość trudnym przedsięwzięciem zarówno dla uczestników jak i dla organizatorów. Mimo to wielu uczestniczących w rajdzie osób jest zainteresowanych kolejnymi takimi wędrówkami w związku z ustanowieniem turystycznej odznaki PTTK "Szlakami Jana Pawła II" i chęcią jej zdobycia. Organizatorzy imprezy dziękują Parafiom św. Jerzego i św. Kazimierza, UrzędowiGminy i Urzędowi Powiatu w Policach oraz działaczom goleniowskiego i szczecińskich klubów kolarskich za pomoc w realizacji rajdu.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License