IX Polickie Palenie Choinek 2018

Palenie świątecznych choinek na początku stycznia, przeważnie po 6 stycznia, jest tradycją w Holandii i Belgii. Sosenki i jodły, które podczas dni świątecznych ozdabiały pokoje mieszkalne zostają zebrane i w ustalonym dla każdej miejscowości miejscu ułożone w stosy. Następnie w towarzystwie wielu obecnych oficjeli i pod kontrolą straży pożarnej zostają spalone. Podczas tej uroczystości w wielu miejscach organizatorzy częstują młodzież gorącym kakao a dorosłych grzanym winem.

1.jpg
2.jpg
3.jpg

Policki Klub Cyklistów "Sama Rama" podchwycił ten zwyczaj jeszcze w 2010 roku, by pod hasłem "Zabierz swoją starą…" zaprosić wszystkich mieszkańców do udziału w zorganizowanym IX Polickim Paleniu Choinek. W tym celu zaraz po Święcie Trzech Króli rozpoczęto gorączkowe przygotowania zwożąc wyrzucone na śmietnik choinki.

4.jpg
5.jpg
6.jpg

20 stycznia 2018 r. w godzinach wieczornych na polanę za Szkołą Podstawową nr 8 przybyła blisko dwustu osobowa rzesza mieszkańców Polic ciągnąc za sobą swoje drzewka świąteczne. Organizatorzy rozpalili tu już wcześniej ognisko, przy którym ogrzewali się baraszkujący amatorzy saneczkowania na pobliskich górkach.

7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg

Po powitaniu uczestników imprezy oraz opowieściach na temat zwyczajów palenia choinek w Europie wrzucano poszczególne drzewka do ogniska. Przy dźwiękach muzycznych harmonisty Wiesia Klimkowskiego śpiewano hymn Płonących Choinek.

11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg

Dla zgromadzonej dziatwy i dorosłych organizatorzy przygotowali konkurs rzutu choinką na odległość. W tych niecodziennych zmaganiach, najlepiej radziła sobie Sylwia Maciejkiewicz przed Pauliną Kierepką i Małgosią Kotarską. Wśród panów najdalej rzucali: Dariusz Bieganowski, Mariusz Szpałada i Ireneusz Olszewski. Zwycięzców obdarowano drobnymi upominkami.

15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg

Dla rozgrzewki zmarzniętych stóp rozegrano konkurs "przeciągania liny". W tym przypadku nie wyłoniono zwycięzców, ale wszystkich uczestników konkursu obdarowano odblaskowymi plakietkami bezpieczeństwa pieszego na drodze.

19.jpg
20.jpg
21.jpg

W tym czasie, jak skrzętnie obliczono, spalono 252 poświąteczne drzewka. Amatorzy kiełbasek mogli je upiec nad ogniem delektując się ich niecodziennym smakiem.

22.jpg
23.jpg
24.jpg

Nieobecnych na tym spotkaniu chcemy poinformować, że TV Police z tej imprezy przygotowuje specjalny program, a w ślad za Policami 10 lutego br. w nadmorskim Pobierowie organizowane będzie przez Radę Sołecką, OSP i Radę Rodziców ZSO im. św. Jana Pawła II "Święto Palenia Choinek". Organizatorzy zapewniają grzane wino, kiełbasę z ogniska, kawę, herbatę i ciasto.

25.jpg
26.jpg
27.jpg

Organizatorzy dziękują polickiej firmie Trans-Net i KPP Straży Pożarnej w Policach za pomoc w urzeczywistnieniu tej imprezy.

Warto przy okazji przypomnieć, że zwyczaj ustawiania choinki w domu i jej dekorowania znany jest od Starożytności, kiedy świętowano przesilenie zimowe (21 grudnia). Przez wieki zwyczaj ten spopularyzował się praktycznie na całym Świecie. Największą choinkę odnotowano  w Seatlle (USA) w 1950r. mierzyła 67,4 m i znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa. Pierwsze elektryczne lampki wynalazł asystent Tomasza Edisona - Edward Johnson - w 1882r. Wygląd choinek różni się w zależności od szerokości geograficznej. W Brazylii na drzewku umieszcza się kawałki bawełny, które udają śnieg. W niektórych krajach Europy Wschodniej natomiast istniał zwyczaj wieszania choinki do góry nogami pod sufitem, co miało symbolizować Trójcę Świętą.


(wgaw)
(adalbert)
(gracjan)
(grażka)
(aurelka)
(piotr)
(florek)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License