IX Zlot Morsów w Mielnie

„Polickie Morsy” działające pod egidą Stowarzyszenia Ekologicznego „Łarpia” w mieleńskich Zlotach Morsów uczestniczą od samego początku organizowania ich na Wybrzeżu Koszalińskim. Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie odbywa się bez przerwy od 2004 r. Pomysł organizacji imprezy wziął się od cotygodniowych zimowych kąpieli w Bałtyku 20 osób z Koszalina i Bobolic. W tym roku nasi koledzy do Mielna pojechali po raz dziewiąty by w dniach 10 – 12 lutego 2012 r. uczestniczyć chyba w największej w Europie tego typu imprezie. Tegoroczna ekipa liczyła dziesięć osób.

1.JPG
2.JPG

W ciągu poprzednich ośmiu edycji zlotu w mieleńskiej imprezie brali udział mieszkańcy czterech kontynentów : Europy, Afryki, Azji i Ameryki Północnej. W roku 2012 nie mogło być więc inaczej, a ponadto właśnie w IX Zlocie wzięła udział rekordowa liczba uczestników. Łącznie było ich 1 454. Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez organizatorów najstarszymi „morsami” na IX zlocie byli: 83-letni Daniel Wojnowski z Gdyni i 76-letnia Erika Most z Niemiec. Natomiast najmłodszymi – 11-letni Konrad Pilipczuk i 10-letnia Zuzanna Samaszko. Najdłuższą drogę na zlot pokonał mieszkający na Brooklynie Amerykanin Anthony Nastro.

Najliczniejszą reprezentację na mieleński zlot – 61 osób – wysłał klub ze Swarzędza. Natomiast na poprzedzającej wspólną kąpiel paradzie najlepiej zaprezentował się przebrany za Arabów klub z Wrocławia.

3.jpg

Sportowy turniej „Mrozoodporni 2012” wygrał klub „morsów” z Margonina. Nagrodą był zwrot kosztów podróży do Mielna, klucze do bram miejscowości oraz pierwsze miejsce na paradzie poprzedzającej kąpiel w Bałtyku.

4.JPG
5.JPG
6.JPG

W sumie dwa pierwsze dni to okres zabaw, parad po mieście, biesiadowania i indywidualnego lub grupowego zanurzania się w wodach Bałtyku. Był także interesujący wykład omawiający wpływ zimowych kąpieli na zdrowie. W sobotę odbyło się spotkanie integracyjne w którym brało udział aż 1500 osób. Spotkanie prowadził Roman Rogowiecki – redaktor muzyczny radiowej Trójki. Również w sobotę jedna z naszych koleżanek wstąpiła w związek małżeński w Mieleńskim Pałacu Ślubów. Jest to jedyny taki Pałac gdzie morsy obiecują sobie, ze zawsze będą kąpać się razem. Śluby te obowiązują oczywiście tylko na plaży i na wspólną kąpiel.

7.JPG
8.JPG
9.JPG
13.JPG

Zbiorowe wejście do morza odbyło się w ostatni dzień Zlotu, w niedzielę kiedy ponad tysiąc „Morsów” odbyło wspólną kąpiel, która była finałem IX Międzynarodowego Zlotu Morsów. Temperatura wody podczas kąpieli wynosiła 0 stopni Celsjusza, a temperatura powietrza minus 5,5.

12.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Zlotu Morsów była współfinansowana przez Unię Europejską w ramach programu „South Baltic Winter Bathing Events” (Zimowe kąpiele w Bałtyku Południowym). Mielno na imprezę dostało 82 tys. euro.

10.JPG
11.JPG

Impreza ta zbiegła się z referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej w Gąskach. Symbole na „NIE” można było oglądać w wielu miejscach Mielna.

18.JPG

19.JPG

(wgaw
(gborys)
(3mmedia)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License