Jubileusz Szczecina 2011

W niedzielę 3 lipca 2011 r. odbyły się obchody 66. rocznicy ustanowienia polskiej administracji w powojennym Szczecinie. Z tego tytułu PKC „Sama Rama” mimo wakacyjno-urlopowej przerwy postanowiła uczestniczyć w imprezach organizowanych z tej okazji.

1.JPG

Jako pierwszą w naszej wędrówce po Szczecinie wybraliśmy Zajezdnię Tramwajową „Pogodno”. Tutaj odbyła się historyczna uroczystość organizowana przez Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej, w trakcie której nazwaliśmy pierwszy niskopodłogowy tramwaj typu Swing imieniem „Szmaragd”. Potem kolejne pięć pojazdów otrzymało równie atrakcyjne imiona: Pogodny, Filipinki, Pionier 1909, Rusałka, Różanka.

2.JPG

Nasza wizyta w zajezdni wiązała się również z inna uroczystością, a mianowicie: z okrągłą, dziesiątą rocznicą kursowania turystycznego tramwaju "O" po Szczecinie. W wagonie-jubilacie można było zobaczyć okolicznościową wystawę fotogramów czy nawet dotknąć eksponat. Obejrzeliśmy również i inne pojazdy szynowe. Rozpoczęcie eksploatacji używanych na tej linii wagonów 105N2k/2000 odbyło się 8 lipca 2001 roku. Dzisiejsza uroczystość zbiegła się też z piątą rocznicą rozpoczęcia eksploatacji innych wagonów w Szczecinie czyli KT4Dt (Tatra).

3.JPG
4.JPG

Podczas wspomnianego "chrztu” tramwaju wiceprezydent Szczecina Mariusz Kądziołka wspomniał, że miasto szykuje się do przetargu na zakup kolejnych 22 tramwajów z niską podłogą.

Dalsza część obchodów szczecińskiego święta przeniosła się do Ogrodu Różanego. Tutaj z kolei urodziny miasta uświetniły koncerty, gry, konkursy, inscenizacje.

5.JPG
7.JPG

Spacerując alejkami wśród róż, natknęliśmy się na zainscenizowane widowisko prezentujące klimat pierwszych lat powojennych w Szczecinie. Scenariusz powstał m.in. na podstawie relacji świadków. Huk wystrzałów, historyczne pojazdy, uzbrojenie, stroje… pomogły zgromadzonym wyobrazić sobie dzień 5 lipca 1945 r, w którym Szczecin przejmowała polska administracja. Był też wielki, ważący 150 kg tort urodzinowy, którym częstowano wszystkich przybyłych do Różanki. Wśród spacerujących spotkaliśmy kilku miłośników rowerów z zaprzyjaźnionych klubów „Neptun” i „Jantarowe Szlaki”.

6.JPG
8.JPG

Innym elementem szczecińskiego święta to wizyta na Wałach Chrobrego. Odbywające się tu „Dni Odry 2011” weszły na stałe w program obchodów wolnego Szczecina. Na nabrzeżu można było spotkać się z flisakami, którzy przypłynęli tu tratwami 500 km z Brzegu Dolnego w ramach corocznego Flisu Odrzańskiego.

9.jpg
10.jpg

Można było wejść na pokład cumujących tu żaglowców m.in., F. Chopin a także okrętów wojennych. Dla spragnionych rozrywki oferowano występy artystyczne i innych atrakcji.

11.jpg
12.jpg

(wgaw)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License