Jubileuszowa wędrówka piesza Wanderfreunde Haffkueste e.V.

W dniu 8 marca na zaproszenie zaprzyjaźnionego klubu Wanderfreunde Haffküste e.V. uczestniczyliśmy w wycieczce pieszej w okolicach Leopoldshagen. Słoneczna wiosenna pogoda zgromadziła na starcie około 40 osób. Po przywitaniu i złożeniu życzeń z okazji dnia kobiet, grupa pod przewodnictwem Klausa Nagela wyruszyła na siedmiokilometrową trasę. Ale zanim to nastąpiło wysłuchaliśmy historii miejscowości, której pierwotna nazwa brzmiała Hohenheide.

Miejscowość założono w 1748 na polecenie króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego. Osiedliło się tutaj 30 kolonistów, 29 pochodziło z Mecklenburg-Strelitz i jedna rodzina z Schwedisch-Pommern. 30 zagród chlopskich powstało na miejscu wykarczowanego dębowego lasu. 18 zabudowań ze zwróconymi ścianami szczytowymi do drogi zachowało się do dzisiaj. Nazwę Leopoldshagen miejscowość otrzymała w 1752 i zawdzięcza ją księciu Leopoldowi Maximilian von Anhalt-Dessau. W 1754 wybudowano kościół, który dopiero 9 lat później otrzymał swojego pastora. Koloniści zostali zobowiązani do wybudowania na przyległych działkach kolejnych domostw dla nowych mieszkańców W ten sposób powstał w XIX w. tzw. drugi tub tylny rząd gospodarstw – Hinterreihe. W dniu 1 października 1896 zakończono budowę kolei i Leopoldshagen wraz z nowym dworcem włączono do sieci Meklembusrsk-Pomorskiej Kolei Wąskotorowej. Po wojnie odcinek łączący miejscowośc z Anklam został rozmontowany i w ramach reparacji wojennych przetransportowany do Związku Radzieckiego.

1.jpg
2.jpg

Trasa wiodła głównie duktami leśnymi. Tereny te często wykorzystywane są przez szkoły do celów edukacyjnych, więc nie zdziwił nas plac zabaw dla dzieci usytuowany w lesie.

3.jpg

Po ok. 5 km dotarliśmy do leśnej restauracji i tuż przed przygotowanym przez organizatorów poczęstunkiem, dowiedzieliśmy się o miłym jubileuszu. Jak poinformował nas Winfried Zimmermann, była to 500 wycieczka piesza, które to klub Wanderfreude organizuje od ponad 20 lat. Z tej okazji każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy znaczek.

4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg

Po powrocie na miejsce startu , pożegnaliśmy serdecznie naszych przyjaciół i zaprosiliśmy ich na wspólne wędrowanie do grobów megalitycznych w dniu 12 kwietnia.


(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License