LIII wycieczka "Rowerem w Nieznane"

Na pierwszą w 2013 roku Wycieczkę w Nieznane PKC Sama Rama zaprosił głównie swoich członków. W niedzielny poranek 10 lutego wyruszyliśmy z Polic autobusem linii 107 i od ul. Polickiej w Szczecinie ruszyliśmy na północ ul. Nehringa w stronę Skolwina.

1.JPG

Lekki mrozik (-2oC) sprzyjał porannej wędrówce, bo zamarznięte błoto i kałuże pozwalały na stosunkowo łatwą wędrówkę. Idąc po drodze mijaliśmy ciekawe zakątki północnego Szczecina z nowopowstałymi ulicami o ciekawie brzmiących nazwach: Olimpijska, Sprinterska czy Kolarska.

2.JPG

Wreszcie dotarliśmy do dawnego wejścia do skolwińskiego parku a potem ul. Orną do Uroczyska Trzech Strumieni. Po krótkim odpoczynku wspinamy się na wysoki Płaskowyż Przesąciński z rozległym sadem i punktem widokowym Skoki, skąd roztacza się malowniczy krajobraz z Papiernią Skolwin na pierwszym planie.

3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG

Wędrujemy dalej drogą Skolwin - Przęsocin by dotrzeć do celu wycieczki, a mianowicie bunkrów z okresu II wojny św. wchodzących w skład Gross Batterie. Jest to zespól czterech typów betonowych bunkrów. W trakcie działań wojennych było to skupisko kilku jednostek ciężkich dział Flak 8,5 i 10,5 mm. To niemieckie stanowisko obrony przeciwlotniczej było wyposażone w niewielką stację radarową (średnica czaszy 3,0 m), która miała zdolność namierzać bombowce alianckie nawet z odległości 40 km. Ocalałe
obiekty wojskowe to bunkry amunicyjne.

8.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG

Po krótkiej penetracji i wykonaniu kilku zdjęć  nasza wycieczka zaczęła kierować się do Przęsocina, a potem do Polic. Latem, przy sprzyjających warunkach pogodowych powrócimy tu ponownie w ramach kolejnej wycieczki rowerowej.

13.JPG
14.JPG

Na dużą pochwałę za poprowadzenie dzisiejszej wycieczki zasługuje  nasz dzisiejszy przewodnik Marek Ziemniewicz. Z okazji rozpoczynającego się Roku Przewodnictwa Turystycznego życzymy mu coraz ciekawszych pomysłów w tym zakresie.


(wgaw)
(domino)
(marekz)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License