LV wycieczka "Rowerem w Nieznane"

Kiedy rankiem 28 kwietnia 2013 roku jak zwykle spotkaliśmy się pod pomnikiem Jana Pawła II by wziąć udział w kolejnej, bo 55 wycieczce nikt nie spodziewał się, że będzie to prawdziwa wyprawa w nieznane.

1.JPG
2.JPG
2a.JPG

Początkowo zgodnie z planem udaliśmy się w rejon mostu na Łarpi przy ul. Dębowej by obejrzeć stan przygotowań naszej placówki do sezonu kajakowego.

3.JPG

Jadąc ul. Dębową do ul. Cisowej spotkaliśmy na trawniku wielkiego, bo mierzącego 6 metrów długości plastikowego żuka jelonka rogacza, dzieło polickiego rzeźbiarza Tadeusza Stępniewskiego. Po wykonaniu kilku fotek ruszyliśmy dalej.

4.JPG
5.JPG

Ulicą Stołczyńską a potem Kamienną wyjechaliśmy za miasto by wędrując wśród zaoranych pól sołectwa Przęsocin dotrzeć do zespołu bunkrów z okresu II wojny św. wchodzących w skład Gross Batterie. Jest to zespól czterech typów betonowych bunkrów. W trakcie działań wojennych było to skupisko kilku jednostek ciężkich dział Flak 8,5 i 10,5 mm. To niemieckie stanowisko obrony przeciwlotniczej było wyposażone w niewielką stację radarową (średnica czaszy 3,0 m), która miała zdolność namierzać bombowce alianckie nawet z odległości 40 km. Ocalałe obiekty wojskowe to bunkry amunicyjne. Penetrujemy bunkry, robimy serię zdjęć.

Po krótkiej przerwie ruszamy dalej. I tu zaczyna się prawdziwa wędrówka w nieznane. Kluczymy wśród zaoranych lub porośniętych młodym rzepakiem pól, to znów wchodzimy na tereny wypalonej trawy albo wspinamy się na ambony myśliwskie by zobaczyć choć kawałek utwardzonej drogi.

Na trasie napotykamy nie tylko sterty śmieci, głównie zużytych opon sprzętu rolniczego ale też znajdujemy porzucone jajo żurawia.

14.JPG
15.JPG

Wreszcie widać "Ponderosę" Stanisława Wielowskiego. Docieramy do wybiegu z końmi, robimy kilka ujęć w towarzystwie skubiących trawę wierzchowców i kierujemy się na południe.

16.JPG
17.JPG

Wreszcie docieramy do zespołu przyrodniczego "Wodozbiór" i po dwustu metrach docieramy do zadaszonej platformy widokowej, z tarasu której można oglądać panoramę bagna wraz z żyjącym tu ptactwem wodno-błotnym. Wspomniany zespół przyrodniczo-krajobrazowy zajmuje powierzchnię 65,1 ha. Na jego obszarze leży Wysoki Staw, a swoje źródła maja cieki Grzędziec i Sienniczanka.

Platforma widokowa powstała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopolskiego na lata 2007-2013 i została wykonana w formule zaprojektuj i wybuduj. Oddanie jej turystom odbyło się w październiku 2012 r.

24.JPG

Po spędzeniu kilku miłych chwil w trakcie podziwiania krajobrazu jedziemy dalej po 30 metrowej drewnianej kładce biegnącej nad podmokłym odcinku trasy.

25.JPG

Zatrzymujemy się nad kolejnym "oczkiem wodnym" i nad malutkim ogniskiem pieczemy kiełbaski i inne wiktuały.

26.JPG
27.JPG
28.JPG

Zbierając drewno na ognisko spotykamy na dość dużych rozmiarów płaza - samca traszki.

29.JPG
29a.JPG

Po konsumpcji znów wsiadamy na rowery i pedałujemy pod Dąb Bogusława X a potem przez Siedlice wracamy do Polic. Tak została zakończona 55 wycieczka Rowerem w Nieznane z zaznaczeniem, że duża część trasy wymagała raczej prowadzenia rowerów po bezdrożach sołectwa Przęsocin.

30.JPG
31.JPG

(wgaw)
(adalbert)
(marekz)
(zibi)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License