LVI wycieczka "Rowerem w Nieznane"

W sobotni poranek 31 sierpnia 2013 r. spotkaliśmy się w stałym miejscu zbiórek Samej Ramy by wziąć udział w 56 wycieczce Rowerem w Nieznane. Po wykonaniu paru zdjęć udaliśmy się na przystań OSiR-u nad rzeką Łarpią.

1.JPG

Tu oczekiwali na nas nasi koledzy z propozycją przeprowadzenia spływu kajakowego. Jednak obawialiśmy się, że nie zdążymy na rozpoczęcie VII Jarmarku Augustiańskiego w Policach-Jasienicy. Po paru minutach dopłynął swoją łodzią Stasiu Dzieszuk, któremu w śrubę wkręciła się opona rowerowa.

2.JPG
3.JPG
4.JPG

Po pożegnaniu się z wodniakami ruszyliśmy do Jasienicy mijając nowe rondo, a potem wzdłuż rzeki Gunicy aby obejrzeć stan budowanych wałów przeciwpowodziowych. Budowane wały wyglądają okazale a co istotne projektanci nie zapomnieli o usytuowaniu w niektórych miejscach specjalnych przejść dla wędkarzy.


Zainteresowani dalszym przebiegiem renowacji wałów pojechaliśmy dalej z myślą, że na koronie wałów można ułożyć ścieżkę rowerową, z której z jednej strony roztacza się wspaniały widok na wody Roztoki Odrzańskiej, a drugiej strony tereny pokryte trzcinowiskiem. Raz po raz mijamy ciekawe okazy świata roślinnego i zwierzęcego.


Tak dotarliśmy do następnych odcinków budowy obserwując pracę wielkich ciężarówek dowożących surowce na wały. Dojeżdżamy do rzeki Karpiny, tu aby ewentualną ścieżką można byłoby kontynuować jazdę należałoby wybudować kładkę dla rowerzystów lub ułożyć tak trasę ścieżki aby chcąc przejechać na drugą stronę korzystając z istniejącego mostu ale położonego nieco dalej od ujścia rzeki.

17.JPG
18.JPG
19.JPG

Ponieważ czas naglił pojechaliśmy przez Uniemyśl. Wiele tu się zmieniło od ostatniego przejazdu. Zabudowania odnowiono, a cmentarz uporządkowano nadając mu charakter nekropolii - symbolu.

20.JPG
21.JPG
22.JPG
23.JPG

Tuż przed godz. 13:00 byliśmy już na miejscu startu korowodu przebierańców z epoki średniowiecza. W kolorowych strojach zobaczyliśmy włodarzy miasta i gminy a także przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych, którzy na ten jarmark przyjechali z różnych stron kraju.


Towarzyszymy im w przemarszu ulicami Jasienicy i docieramy w rejon ruin klasztoru Augustianów. Na scenie odczytano akt rozpoczęcia jarmarku po czym poszczególne kramy i warsztaty rozpoczęły swoją działalność.


Około godz. 15:00 pożegnaliśmy polanę nad rzeką Gunicą, licząc, że być może powrócimy tu za kilka godzin.

37.JPG

(wgaw)
(anhel)
(marekz)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License