LX Wycieczka rowerem w Nieznane

Od kilku dni przeżywamy prawdziwe upały, w trakcie których temperatura dochodzi do 30o C. Mimo to w niedzielę 20 lipca 2014 r. na miejscu zbiórki pod pomnikiem Jana Pawła II zebrało się prawie 20 cyklistów.

1.JPG
2.JPG

Po wyznaczeniu osoby prowadzącej i zamykającej peleton ruszył w kierunku Trzeszczyna. Pierwszym obiektem w ramach "wycieczki w nieznane" było odwiedzenie jednego z cmentarzy ewangelickich, na którym jeszcze w 2013 r. ustawiono "Krzyż pamięci". Krzyż ten miesiąc temu został poświęcony - stąd też nasza wizyta na terenie nekropolii.

3.JPG
3a.JPG

Jedziemy dalej, do kolejnego "nieznanego" by zobaczyć budynki "starej radiostacji" w Trzeszczynie. Radiostacja miała ciekawe dzieje. Najpierw niemieckie (Hydrierwerke), potem był to tajny obiekt wojskowy – radziecki i polski – wreszcie, też niemal strategiczny, obiekt Polskiego Radia. Podobno pracowała tu zagłuszarka audycji Radia „Wolna Europa”. Ostatni czas funkcjonowania to Radio „Morze” (do lat 80. XX wieku), przeznaczone dla marynarzy i ich rodzin. Z uwagi na charakter obiektu nie wolno go było ani zwiedzać, ani fotografować, ani opisywać, dostępny był nielicznym, uprzywilejowanym dziennikarzom. Kiedy na progu lat 90. XX w. leśny ośrodek nadawczy zlikwidowano – przeszedł na własność Telekomunikacji Polskiej, a potem, wraz z prywatyzacją firmy – koncernu „Orange”. Już w czasach władztwa Telekomunikacji obiekt usiłowano sprzedać, przez długie lata nabywcy nie było. Tym bardziej, że w grudniu roku 2010 zespół złożony ze starej willi oraz „strzegącego” ją od ponad 70 lat dużego bunkra Splitterschutzzelle, został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. (Magazyn Policki - 3 kwiecień 2014). Wreszcie nabywca się znalazł i aktualnie trwa remont obiektu. Robimy parę zdjęć, rozmawiamy z dozorcą i jedziemy dalej.

4.JPG
5.JPG

Zatrzymujemy się pod trzeszczyńskim pomnikiem martyrologii. 26 IV 1967 min. Janusz Wieczorek odsłonił na zach. skraju wsi pomnik poświęcony martyrologii więźniów obozów polickich. Pomnik dłuta Mieczysława Weltera przedstawia sylwetkę umęczonego więźnia podtrzymywanego przez alegoryczną postać kobiety symbolizującą matkę ojczyznę. Całość ustawiona na obelisku w formie prostopadłościanu. Na jego czołowej stronie naniesiono daty 1939–1945. Obok słup-sześcian z orderem Krzyża Grunwaldzkiego nadany w 1968.

6.JPG

Teraz ścieżką rowerową jedziemy do Tanowa, by tu przy ul. Szczecińskiej 16a zobaczyć zbiory Muzeum Motoryzacji i Wojskowości. Wita nas Leon Budyłowski, który demonstruje swoje zbiory, opowiada skąd się u niego znalazły i na jakim etapie remontu jest dany pojazd. część z nich jest sprawna i grała w kilku historycznych filmach. Robimy kolejne fotki dziękujemy i opuszczamy teren muzeum.

7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG

Upał robi się coraz większy. Nasza grupa dzieli się na dwie połowy. Jedna z nich jedzie w kierunku Zalesia, ale na wysokości grobu leśniczego Lindego skręca na zachód i tzw. "czołgówką" jedzie przez cmentarz rodu von Ramin i dalej pokonując przeszkody terenowe dociera do gospody "Uroczysko" nad jez. Bartoszewo na kawę. Potem przez Stare Leśno do Polic.

13.JPG
14.JPG

Druga grupa jedzie przez Tatynię, a potem ścieżką rowerową wzdłuż rurociągu PEC i dalej kolejną ścieżką rowerową wzdłuż ul. Tanowskiej gdzie rozstajemy się umawiając na kolejną imprezę rowerową w dn. 26 lipca, czyli na Rowerowe Podróże małe i Duże.

15.JPG
16.JPG
17.JPG

(wgaw)
(gosian)
(marekz)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License