Masa Krytyczna w Szczecinie - czerwiec 2013

Piątkowa Masa Krytyczna 28 czerwca 2013 r. różniła sie od tych poprzednich, w których uczestniczyła "Sama Rama". Tym razem spotkaliśmy się godzinę wcześniej przy ul. Wojska Polskiego 63 by wziąć udział w niecodziennym wydarzeniu.

0.jpg
2.jpg
3.jpg

Tym ważnym wydarzeniem było odsłonięcie tablicy poświęconej słynnemu szczecińskiemu architektowi Wilhelmowi Meyer-Schwartau, który w latach 1891-1921 nadał kształt Szczecinowi jako miastu.

4.jpg

Cała uroczystość miała charakter happeningu i wiązała się z 159. rocznicą jego urodzin. Narożna kamienica przy al. Wojska Polskiego 63 (przy której stoją kwiaciarki) przez 44 lata była domem i pracownią Wilhelma Meyera-Schwartau.

5.jpg
6.jpg

Odsłonięcie miało ciekawą oprawę wizualną stworzoną przez plastyczki Dominikę Florczak i Katarzynę Dobrowolską. Były makiety projektów, a także sporo elementów związanych z rowerową i entomologiczną pasją architekta. Dlatego na odsłonięciu tablicy pojawiło się wielu rowerzystów. Z kolei całe otoczenie kamienicy było pięknie udekorowane kolorowymi motylami, wystąpił również "Tercet motyli" ze Szkół Artystycznych TOP-ART.

7.jpg
8.jpg
9.jpg

Tablica Wilhelma Meyer-Schwartau jest piątą (z trzynastu) oficjalnie odsłoniętą tablicą na szlaku "Niezwykli Szczecinianie i ich kamienice", stworzonym przez Stowarzyszenie Kamienice Szczecina. Odsłonięcia dokonał historyk sztuki dr Rafał Makała i Justyna Machnik, pomysłodawczyni projektu.

10.jpg

Kiedy uroczystość miała się ku końcowi biorący w niej udział cykliści przemknęli na pl. Lotników by tradycyjnie o godz. 18:00 pozwolić Tomkowi Kunie rozpocząć właściwą część czerwcowej Masy.

11.jpg

Po wręczeniu nagród związanych ze Świętem Cyklicznym ponad dwustuosobowa kawalkada rowerzystów wyruszyła na trasę, kierując się na ul. Krzywoustego.

12.jpg
13.jpg

Szczecińska, czerwcowa Masa Krytyczna odbywała się pod hasłem "Masa czarnego na białym na Krzywoustego". Jej celem było zwrócenie uwagi wykonawcom na nieefektywne zagospodarowanie drogi na ul. Krzywoustego, po niedawnym remoncie, gdzie jest miejsce na wyznaczenie pasa dla rowerzystów. Miejsce jest, pasa nie ma, to sobie go namalowaliśmy!!!!

14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg

Cykliści w ten sposób wyrazili niezadowolenie z tego, że ów pas nie powstał choć są do tego znakomite warunki, podobnie jak wcześniej wzdłuż ul. Słowackiego.

18.jpg

Po rowerowym spacerze ulicami Szczecina cały peleton powrócił na pl. Lotników, gdzie zakończono imprezę.


(adalbert)
(abarth)
(SAM)
(Trendix)
(studio na tandemie)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License