Mikołaj Zwierzętom 2008

13 grudnia 2008 r. grupa dzieci i młodzieży z polickich Szkół Podstawowych nr 2 i 3 oraz Gimnazjum nr 1 zebrała się na polanie rekreacyjnej za "ósemką" by wziąć udział w dorocznej imprezie "Mikołaj Zwierzętom". Dzięki zabiegom organizatorów, wcześniej zapłonęło ognisko, przy którym młodzież po przebyciu tras pieszych po terenach Puszczy Wkrzańskiej ogrzała się i piekła kiełbaski. Po tej części imprezy dokonano oceny zbudowanych wcześniej (na podstawie rozesłanych regulaminów) i dostarczonych na metę rajdu ptasich stołówek. Dzieci nie zawiodły i różną techniką wykonały 11 budowli związanych z życiem ptaków.

1.jpg
2.jpg

Niewątpliwie ta nietypowa, tegoroczna aura sprawiła, że dzieci oprócz karmników wykonały też budki lęgowe. Karmniki, które po ocenie na pewno trafią na parapety okien szkolnych, balkony mieszkań i przydomowe ogródki będš potrzebne już niebawem. Jak zapowiadają meteorolodzy zima jest tuż, tuż. Wszyscy wykonawcy zobowiązali się też, że do końca zimy będą regularnie dokarmiać ptactwo, a tym samym będą dla nich pełnić rolę Mikołaja. Według oceny komisji najbardziej przydatne karmniki wykonali Krzysztof Świst i Katarzyna Szyszka ze Szkoły Podstawowej nr 2, Jakub Nowicki z SP 3 i Bogdan Sidor z Gimnazjum nr 1. Nie tylko najlepsze prace ale również pozostałych wykonawców nagrodzono upominkami rzeczowymi. Przedstawiciele Nadleśnictwa Trzebież, wręczyli organizatorom specjalne kubki z łojem, w którym zatopione są różnego rodzaju nasiona i owady dla skrzydlatych przyjaciół. Te swoiste karmniki zostaną rozwieszone na terenie okolicznych lasów i ogródków działkowych.

3.jpg
4.jpg

Wśród uczestników rajdu, długimi krokami przemierzał, oceniał i nagradzał wszędobylski Mikołaj, w którego rolę tym razem wcielił się Kazimierz Nowicki. W jego worku oprócz słodyczy nie mogło zabraknąć nagród zarówno dla zwycięzców konkursów sprawnościowych jak i dla budowniczych ptasich stołówek. Wszyscy rajdowicze otrzymali też pamiątkowe znaczki oraz drobne upominki.

5.jpg

Na zakończenie, Mikołaj w imieniu organizatorów rajdu czyli Stowarzyszenia Ekologicznego "Łarpia", Urzędu Gminy w Policach, Starostwa Powiatowego, Z.Ch."Police" SA, PKC "Sama Rama" oraz Nadleśnictwa Trzebież złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczno-noworoczne oraz zaprosił na kolejne imprezy w roku 2009. Z kolei w dniu 14 grudnia do akcji "Mikołaj Zwierzętom" włączyła się również sekcja zmotoryzowana PKC "Sama Rama", która w liczbie 13 quadów przemieszczała się trasą Police - Trzebież - Myślibórz Wielki - Tanowo - Żółtew - Leśno Górne do uroczyska "Casablanka". Tu nastąpiło zakończenie wędrówki. W otaczającym lesie wyłożono karmę dla zwierząt, a uczestnikom eskapady wręczono pamiątkowe znaczki. Dwudniowa akcja pomagamy zwierzynie leśnej przetrwać zimę nie została na tym zakończona. "Sama Rama" w trakcie swoich zimowych wędrówek nadal będzie dokarmiać zwierzęta leśne.


(wig)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License