Mikołaj zwierzętom 2013

Tegoroczne impreza "Mikołaj Zwierzętom 2013" zorganizowano siłami polickich organizacji społecznych, PKC "Sama Rama" i Stowarzyszenie Ekologiczne "Łarpia oraz niezawodnego polickiego OSiR-u i Nadleśnictwa Trzebież. Organizatorzy mieli niesamowite szczęście bo poranek 7 grudnia przywitał polanę za Szkoła nr 8 pięknym słońcem, tuż po przejściu przez Europę huraganu "Ksawery". Ponad sześćdziesięcioosobowa grupa dzieci z polickiej Szkoły Podstawowej nr 3, SP nr 8 i młodzieży z PMOW w Trzebieży przy lekkim mroziku i przypudrowanej śniegiem trawie zebrała się przy zapalonym przez członków Jantarowych Szlaków ognisku. Każda drużyna na polanę przyniosła karmnik dla ptaków.

1.JPG
2.JPG
3.JPG

Akcja niesienia pomocy zwierzętom i ptactwu naszych miast i okolic prowadzona jest przez polickich i nie tylko miłośników przyrody już od ponad trzydziestu lat. Wcześniej przedsięwzięcie to nosiło nazwę "Pomagamy Mieszkańcom Pól i Lasów". Podobnie odbyło się to i w tym roku, choć obecny "okres zimowy" jest bardzo nietypowy. Dzięki zabiegom organizatorom imprezy zebrana przy ognisku dziatwa i młodzież piekła kiełbaski, ogrzewała się, raczyła Kawą i herbatką oraz brała udział w konkursach.


Aby trochę rozgrzać zebranych zaproszono ich do udziału w biegach sztafetowych parami na krótkich dystansach. Najlepsi w poszczególnych kategoriach wiekowych byli: Kacper Adamczyk, Celina Kostańska, Alicja Grygorcewicz, Karolina Nastarewicz - wszyscy z SP nr 3 oraz Fabian Staniek, Dawid Żelazkowski, Oliwia Dudek Alicja Śmiglewicz - reprezentujący SP nr 8, a także Kajetan Cerbinowski i Damian Bacul z Trzebieży.


Najważniejszym i tym razem konkursem była ocena zbudowanych wcześniej (na podstawie rozesłanych regulaminów) ptasich stołówek. Dzieci nie zawiodły i różną techniką wykonały 19 budowli związanych z życiem ptaków. Karmniki, które po ocenie trafią na pewno na parapety okien szkolnych, balkony mieszkań i przydomowe ogródki będą potrzebne niebawem bo jak zapowiadają meteorolodzy prawdziwa zima jest już tuż, tuż. Wszyscy wykonawcy zobowiązali się też, że do końca zimy będą regularnie dokarmiać ptactwo, tym samym będą dla nich pełnić rolę Mikołaja.

14.JPG
15.JPG
16.JPG

Według oceny komisji najbardziej przydatne karmniki wykonali podopieczni nauczycieli - K.Wilińskiej i A.Gawrońskiej a także Piotra Moroza. Zwycięzców, a zarazem najlepszych budowniczych - Julię Puszkę, Oliwię Żuk (obie z SP nr 8), Karolinę Radzimską z SP nr 48 oraz Oskara Łobodę i Daniela Różak z Trzebieży nagrodzono upominkami rzeczowymi. Nie zabrakło też przyniesionej dla zwierząt karmy, ziarna, suchego chleba i słoniny, które częściowo ulokowano w pobliskim lesie.


Wśród uczestników rajdu, długimi krokami przemierzało, oceniało i nagradzało tym razem aż dwóch Mikołajów. W ich workach oprócz słodyczy nie mogło zabraknąć nagród zarówno dla zwycięzców konkursów sprawnościowych jak i dla budowniczych ptasich stołówek. Wszyscy rajdowcze otrzymali natomiast pamiątkowe znaczki oraz drobne upominki. Na zakończenie, organizatorzy rajdu złożyli wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne i zaprosili na kolejną imprezę, czyli Inaugurację Sezonu Turystycznego w dniu 11 stycznia w 2014 roku nad jez. Bartoszewo.


Kiedy następnego dnia odwiedziliśmy jeden z ogródków gdzie zawiesiliśmy karmnik to trwała tam akurat prawdziwa ptasia uczta.

29.JPG
30.JPG

(wgaw)
(adalbert)
(marekz)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License