Misterium w jasienickich ruinach

W Niedzielę Palmową, 24 marca 2013 r. prawie o zmierzchu, na tle ruin klasztoru augustiańskiego i placu przy kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy, odbyło się szczególne widowisko - Misterium Męki Pańskiej pt. "Pozostała Twoja Tajemnica".

1.png

Najważniejszymi aktorami tego teatrum były dzieci i młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Jasienicy, wspierane przez dorosłych, znanych urzędników gminnych i powiatowych oraz wielu społeczników.

001.JPG
004.JPG
030.JPG

Plac przykościelny i ruiny za sprawą wykonanych dekoracji przez szczeciński Zakład Usług Stoczniowych i Mostowych zamienił się we fragmenty średniowiecznej Jerozolimy. Kostiumy odtwarzających postacie przygotowane przez "Ekomod" z Będzina przeniosły ponad trzystuosobową widownię w tamtą epokę.

024.JPG
025.JPG

Zbigniew Kotuła, który wcielił się w postać Jezusa, grając swoją rolę bardzo sugestywnie  poruszając się, przenosił widzów od stołu gdzie odbywała się scena Ostatniej Wieczerzy poprzez Ogród Oliwny aż przed oblicze Piłata.

048.JPG
057.JPG
066.JPG
082.JPG

Kolejne sceny Misterium przybliżają nam poszczególne postacie Kajfasza, Annasza czy kapłanów. Za Jezusem w kolorowym korowodzie, w świetle reflektorów porusza się tłum jasienickiej młodzieży. Wszystko działo się to przy nastrojowej muzyce i żywych głosach odtwórców ról.

107.JPG
127.JPG
131.JPG
160.JPG
164.JPG

Wreszcie nadeszły sceny kulminacyjne; Ukrzyżowanie, Złożenie do Grobu i wieńczący całość obraz Zmartwychwstania.

179.JPG
192.JPG
198.JPG
205.JPG

Mimo przenikliwego zimna, podobnie jak zebrani tu widzowie dotrwaliśmy do końca spektaklu, choć pogoda była bardziej bożonarodzeniowa niż wielkanocna. Nikt też nie żałował braw, które miały rozgrzać nie tylko serca występującej ponad stuosobowej grupy aktorów, ale ich obute tylko w sandały zmarznięte nogi.

Specjalne podziękowania należą się pomysłodawcy i organizatorowi ks. Waldemarowi Szczurowskiemu i reżyserującej to Misterium Marioli Skrobania a także pozostałym osobom i instytucjom, dzięki którym to widowisko zaistniało.


(wgaw)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License