Mobilny Bez Samochodu 2009

Mobilny bez samochodu 2009

Już po raz kolejny rowerzyści z przygranicznych powiatów Uecker-Randow, Powiatu Polickiego i miasta Szczecina spotkali się na wspólnej wędrówce odkrywając dotąd mało znane ale ciekawe i urocze miejsca.

W niedzielny poranek 21 czerwca 2009 r. pięćdziesięcioosobowa reprezentacja powiatu polickiego udała się autobusem SPPK Police na przejście graniczne Lubieszyn / Linken by wziąć udział w kolejnej edycji tego rajdu. Organizatorem rajdu w tym roku było Starostwo Powiatowe w Pasewalku oraz niemiecki Klub Rowerowy ADFC – Kreisgruppe „Oderhaff”. Powiat Policki, Policki Klub Cyklistów "Sama Rama" oraz liczne Szczecińskie oddziały PTTK wsparły imprezę organizacyjnie. Tuż za byłym przejściem granicznym w Lubieszynie spotkało sie ponad 150 rowerzystów z Polski i Niemiec. Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkową plakietkę i talony na posiłek i napój. Wydział Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Policach przygotował specjalnie na te okazję koszulki z herbem powiatu.

Historycznie rzecz biorąc ten niemiecko - polski rajd turystyczny jest akcją przeniesioną z zaprzyjaźnionego powiatu Uecker-Randow. W Pasewalku już od wielu lat w trzecią niedzielę czerwca starosta i jego urzędnicy w myśl hasła Mobil ohne Auto przesiadają się z samochodów na rowery i uczestniczą w imprezach rekreacyjnych promujących ekologiczne środki transportu. Pomysł okazał się godny naśladowania i ta impreza nabrała charakteru międzynarodowego, organizowana przemiennie po obu stronach granicy.

Po krótkim przywitaniu i omówieniu trasy rajdu przez Przewodniczącego „Oderhaff” - Winfrieda Zimmermanna – przedstawiciela pasewaldzkiego starostwa, cała kawalkada rowerzystów, eskortowana przez Społeczne Stowarzyszenie Ratownicze ze Szczecina wyruszyła na trasę.

Mijając Gellin, Schmagerow po przejechaniu 11 km zatrzymano się na pierwszy postój w wiosce Ramin - dawnej siedzibie znanych średniowiecznych właścicieli ziemskich. Dalej trasa wiodła przez malownicze krajobrazy morenowe Kotliny Randow w rejonie Lebehn, Ladenthin, Pomellen (duża grupa wiatraków energetycznych) aż do Rossow.

Tutaj uczestnicy imprezy mogli zwiedzić XIII wieczny kościół zbudowany z kamienia, uroczyście poświęcony 9.06.2007 r., odrestaurowany dzięki współpracy polsko – niemieckiej w ramach Interregu IIIA. Można było tu też wysłuchać koncertu muzyki dawnej, a także wejść na oryginalną konstrukcję wieży kościelnej. Historię odbudowy kościoła i swojego spotkania z papieżem Janem Pawłem II opowiedzieli mówiący poprawnie po polsku pastor Luter oraz już w języku niemieckim burmistrz Rossow.

Po tym miłym spotkaniu rowerzyści ruszyli dalej. Mijając osadę Radekow zjechali na odcinek polnej drogi i dalej ale już w strugach przenikliwego deszczu dotarli do największego w Niemczech wiatraka kozłowego w Storkow.

Po ponad godzinnej przerwie w parku historycznym, związanej nie tylko z posiłkiem i odpoczynkiem, ale też ze zwiedzaniem wnętrza wiatraka i demonstracją sprawności jego podzespołów kolarze udali się do miejscowości Krackow, by zobaczyć zasoby muzealne Kutschenmuseum – muzeum bryczek i oldtimerów. W XIX-wiecznych zabudowaniach folwarcznych przystosowanych na sale muzealne zaprezentowano zestawy bryczek, powozów i sań konnych używanych na dworach możnych panów i władców ziem pruskich. W kolejnej hali mieścił się zbiór pojazdów mechanicznych - od rowerów przez motocykle, ciągniki spalinowe na oryginalnych markach samochodów osobowych skończywszy.

21.jpg

Po opuszczeniu tego interesującego muzeum cały peleton udał się przez Lebhen do Schwennenz. Na głównym placu osady nastąpiło pożegnanie grupy polskiej z grupą niemiecką. Gospodarze niemieccy podziękowali przedstawicielom Starostwa Powiatowego w Policach, ROS PTTK w Szczecinie, Grupie Ratownictwa Przedmedycznego i PKC „Sama Rama” za pomoc w organizacji imprezy.

Policcy rowerzyści z kolei zaprosili wszystkich na kolejny rajd „Mobilny bez samochodu”, który odbędzie się w roku 2010 na terenie Powiatu Polickiego.

Po tym podsumowaniu turyści z Polic odjechali do Bobolina gdzie oczekiwał na nich autobus SPPK, w którym znalazło się miejsce zarówno dla rowerów jak i uczestników rajdu. Autobus ten był doskonałym rozwiązaniem gdyż po przejechaniu 58 kilometrowej trasy niektórzy z policzan mieliby zapewne kłopoty z dotarciem do domu na dwóch kółkach.

(wig)

NK_HZ20090626 21 mobil ohne auto.jpg - artykuł z Haff Zeitung (Nordkurier)

MOBILNY BEZ SAMOCHODU - FILM


CZĘŚĆ 1


CZĘŚĆ 2


CZĘŚĆ 3


CZĘŚĆ 4


O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License