Mobilny bez Samochodu 2016

Już od 20 lat organizowany jest Rajd Rowerowy "Mobilny bez Samochodu". Podtrzymując ta tradycję w niedzielę 19 czerwca 2016 r. stu trzydziestu cyklistów z Niemiec i Polski spotkało się w przygranicznej miejscowości Buk.


Imprezę zainaugurował Burmistrz Polic Władysław Diakun i Z-ca Burmistrza Pasewalku Gudrun Baganz składając wiązanki kwiatów pod pomnikiem Elizabeth Armin z okazji 150 rocznicy jej urodzin - autorki piszącej o Polickiej Ziemi.


Po oficjalnym otwarciu peleton cyklistów w asyście zmotoryzowanych patroli policji ruszył w kierunku Schroniska dla Zwierząt w Dobrej Szczecińskiej. Ten nowoczesny obiekt swoja architekturą przypominał lądowisko spodków UFO. Tu uczestnicy rajdu mogli zobaczyć w jakich warunkach przebywają czworonogi, przekazali karmę dla nich karmę, a także dowiedzieli się jak je można adoptować. Organizatorzy imprezy zaprosili też wszystkich na kawę i ciasteczko.


Dalsza trasa rajdu przebiegała przez Wołczkowo, pętlę Głębokie do Pilchowa gdzie odwiedziliśmy pompownię Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, a jej kierownik Zbyszek Fryszkowski (też cyklista) wyjaśnił kilka procesów uzyskiwania wody pitnej a także zademonstrował rozruch zabytkowego agregatu prądotwórczego.


Po pożegnaniu tego mało znanego zakątka gminy Police udaliśmy się do Tanowa, gdzie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Pierwsza udała się do Muzeum Motoryzacji i Wojskowości gdzie poznała nie tylko zabytkowe pojazdy ale również zobaczyła czynny warsztat ich renowacji. W tym czasie druga grupa w namiocie Gospody "Lawendowa" spożywali tradycyjny "żurek z wkładką". Po czym grupy "zamieniły się rolami".


W dalszą drogę udaliśmy się do Zalesia, gdzie dr Tadeusz Leśnik zademonstrował walory Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Największe zainteresowanie budził nowopowstały ogródek skalny z popularnymi roślinami. Sposób nasadzenia i prezentacji roślin wzbudzał wiele dyskusji. Turyści mogli zobaczyć też poszczególne pracownie tematyczne Ośrodka. Tu też dla wzmocnienia sił był mały poczęstunek.


Na zakończenie Burmistrz W. Diakun podziękował wszystkim za udział w imprezie, a Przewodniczący Winfried Zimmermann zaprosił na kolejne imprezy na terenie powiatu Greifswald.


Organizatorzy dziękują Władysławowi Diakunowi, Kamili, Uli, Asi, Marcinowi, Andrzejowi, Staszkowi, załodze TOEE w Zalesiu i wszystkim członkom "Samej Ramy" za pomoc i zaangażowanie w realizacji imprezy. Specjalne podziękowanie należy się st. sierż. Łukaszowi Szymkowiak i sierż. sztab. Bartłomiejowi Kuriata za perfekcyjne przeprowadzenie cyklistów na trasie przejazdu.

64.JPG

(wgaw)
(grażka)
(bogusia)
(bożena i stasiu)
(zibi)
(gracjan)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License