W niedzielny poranek 17 czerwca 2018 roku Burmistrz Polic i Policki Klub Cyklistów "Sama Rama" zaprosili niemieckich i polskich rowerzystów do udziału w kolejnej edycji rajdu "Mobilny bez Samochodu". Powoli Rynek zapełnił się rowerzystami, którzy przyjechali nie tylko z Polic, ale też ze Szczecina, Świnoujścia, Pasewalku, Űeckermünde i Löcknitz. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy z okazji 73-rocznicy urodzin uhonorowano głośnym "Sto Lat" Prezesa "Samej Ramy", oraz Burmistrz wręczył okolicznościowy prezent. Natomiast wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali zestawy naprawcze do roweru oraz znaczki rajdowe. Po oficjalnym otwarciu rajdu przez Burmistrzów Polic i Pasewalku, 168 cyklistów wyruszyło tym razem na krótką, bo tylko 30-km trasę.
Pierwszym etapem rajdu był przyjazd na teren parkingu zakładowego Grupy Azoty. To dzięki przychylności dyrekcji Grupy Azoty Z.Ch. "Police" SA, tak liczna grupa turystów mogła zobaczyć kombinat chemiczny. Pozostawiliśmy rowery i po podzieleniu nas na grupy odwiedzaliśmy autobusem SPPK poszczególne wydziały produkcyjne. W rolę przewodników wcielili się nasi koledzy klubowi - byli pracownicy kombinatu i dyspozytor zakładu. Na parkingu pozostałym uczestnikom Prezes "Samej Ramy" przedstawił historię powstania przemysłu chemicznego w tej części kraju.
Nasza impreza była więc naszpikowana kilkoma atrakcjami, ale były też momenty patriotyczne, jak wspólne złożenie kwiatów przez Burmistrzów Pasewalku i Polic pod obeliskiem byłych i obecnych mieszkańców Jasienicy-Duchowo upamiętniającym "Tych, którzy żyli na tej ziemi".
Potem pojechaliśmy dalej przez Wieńkowo, by dotrzeć do Tatyni. Tu z kolei miało miejsce zwiedzanie ryglowego XVII-wiecznego kościoła pw. św. Pawła Apostoła. Usytuowany jest nad urwistym brzegiem rzeczki - Gunicy. Jest on jedną z najstarszych budowli sakralnych o takiej konstrukcji na Pomorzu Zachodnim. Ewangelicka Świątynia zbudowana została na planie prostokąta jako budowla salowa, orientowana, z niewielką drewnianą wieżą. Jednoprzestrzenne wnętrze posiada drewniany strop belkowany, wsparty tylko na jednym słupie. Nad zachodnią częścią korpusu wznosi się niewielka wieża osadzona na więźbie dachowej. Posiada szalowaną konstrukcję szkieletową o planie kwadratu. We wnętrzu znajduje się współczesny ołtarz z wizerunkiem św. Pawła. Po II wojnie światowej, przeszedł pod jurysdykcje polską, w 1948 r. przejęty przez kościół rzymskokatolicki. Ponadto znajduje się tu drewniana empora muzyczna wsparta na czterech słupach oraz drewniana ambona z baldachimem. Po drugiej stronie drogi na prywatnej posesji rodziny Majdan rośnie kilkudziesięcioletni pomnik przyrody - buk "Cezar", o obwodzie 447 cm. O jego walorach przyrodniczych opowiadał interesująco zebranym Przemek.
Kolejny odcinek etapu to dojazd do Bartoszewa, do Gospody "Uroczysko". Tu serwowano nam gorący posiłek. Nasz zaprzyjaźniony restaurator Stefan tym razem przygotował dla naszej grupy specjalne ziemniaki w mundurkach, grillowane kiełbaski i kaszaneczki. Nie zabrakło amatorów gorącej kawy.
Po tej przerwie, w asyście Policji jechaliśmy stąd drogą krajową nr 114 by dotrzeć do pałacu w Leśnie Górnym. Tu miała miejsce największa atrakcja rajdu czyli inscenizacja w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przygotowana przez grupę "Militarni". Otóż prezentowana scena obrazowała moment przekazania dokumentów miasta Police i Jasienicy przez komendanta armii radzieckiej podpułkownika W.S. Siłajewa (w tą postać wcielił się Darek Stawiński) polskiemu przedstawicielowi Zarządu Miasta - Józefowi Pakoszowi (tą rolę powierzono Burmistrzowi Wł. Diakunowi) - w dniu 19 września 1946 roku. Kilka dni później odbyło się posiedzenie Zarządu Miasta Police (wtedy Pölitz), na którym na funkcję jego burmistrza powołano Adama Gawła. Po inscenizacji był czas na wspólne zdjęcie, kawę i ciasteczko.
Potem pojechaliśmy do bunkra-muzeum przy ul. Mieszka I, by w jego wnętrzu obejrzeć wystawę "Życie społeczeństwa w PRL-u". Szef muzeum Darek Stawiński szeroko objaśniał właściwości zgromadzonych tu eksponatów.
Dalej, ulicami Polic pomknęliśmy na policki rynek. Tu miało miejsce podsumowanie i zakończenie rajdu. Pani Burmistrz Pasewalku Sandra Nachtweih i Przewodniczący Klubu "Oder Haff" zaprosili polskich cyklistów na kolejna 14 edycję rajdu "Mobilny bez Samochodu - Mobil ohne Auto" w czerwcu 2019 roku. Burmistrz Polic w. Diakun podziękował wszystkim za liczny i zdyscyplinowany udział w rajdzie. Niemieccy turyści po pożegnaniu ulokowali się w autokarze, a rowery w bagażówkach i pojechali do swoich domów. Nasi rowerzyści jeszcze chwilę ustalali termin kolejnej imprezy "Noc Świętojańska", na której, przy ognisku podsumujemy kończącą się imprezę.
(wgaw)
(adalbert)
(gracjan)
(adam)
(mariusz)
(grazyna)
(micolski)