Nocny Rajd z Pochodniami 2012

Tegoroczna kapryśna zima sprawiła, że śnieg w naszym rejonie spadł dopiero ostatniego dnia stycznia. Z opadami śniegu zbiegły się silne mrozy dochodzące nawet do 30oC. Opanowały one szczególnie środkowe i wschodnie krańce naszego kraju. Ta niska temperatura oszczędziła jednak Ziemię Policką więc przy 16oC można było śmiało organizować imprezy ruchowe na śniegu. Toteż w sobotni wieczór 4 lutego 2012 r. PKC "Sama Rama" zaprosiła miłośników pieszych wędrówek na nocną wędrówkę pieszą przy świetle pochodni.

1.JPG
2.JPG
3.JPG

Rajd rozpoczął się przed budynkiem CHU "Kinga" napełnieniem przez Darka Nowickiego zbiorniczków pochodni paliwem po czym prawie 50. osobowa grupa piechurów wyruszyła na nocną wędrówkę po Puszczy Wkrzańskiej. Z zapalonymi pochodniami (na kiju bambusowym znajdował się zbiorniczek z paliwem i knotem) ruszyliśmy czerwonym szlakiem czyli tzw. ścieżką dzików, by skręcić do Dębu Samotnika. Tu przewodnik Marek Ziemniewicz zaplanował pierwszy odpoczynek, w trakcie którego wysłuchano opowieści związanych z tym ciekawym miejscem. Dalej wędrowano przez Siedlce, a potem przecinając dukty leśne i zamarznięte strumienie Przęsącinki i Grzybnicy, duktami leśnymi Puszczy Wkrzańskiej dotarliśmy ponownie do Polic.

4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
—-
8.JPG
9.JPG

Po kilkunastu minutach byliśmy przy bunkrze-muzeum, w siedzibie SPZP "Skarb". Przy wcześniej rozpalonym ognisku upieczono kiełbaski i inne wiktuały. Również przy ognisku Prezes "Samej Ramy" wręczył puchar Joannie i Grzegorzowi Cicheckim a także Grzegorzowi Gapysowi za wkład pracy w rozwój turystyki rowerowej w gminie Police w roku 2011.

10.JPG
11.JPG
12.JPG

Działacze "Skarbu" nie tylko udzielili turystom przytulnego ciepła ogniska i gorącej herbaty ale również zaprosili wszystkich do obejrzenia zgromadzonych zbiorów w bunkrach. W trakcie zwiedzania wywiązało się wiele dyskusji na temat wydarzeń z okresu II wojny światowej w Policach. Organizatorzy imprezy serdecznie dziękują Darkowi Szalińskiemu, Jackowi Stasiakowi, Łukaszowi Socha i Andrzejowi Kowalikowi za przekazaną wiedzę szczególnie tym osobom, które w polickich bunkrach były po raz pierwszy.

13.JPG
14.JPG
15.JPG

Około godz. 22:oo nastąpiło oficjalne zakończenie imprezy, a wszyscy jej uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe i kolejne punkty do odznak turystyki kwalifikowanej.

"Sama Rama" zaprosiła wszystkich na kolejną imprezę pod hasłem "Każdy Ptaszek ma Swój Daszek" w sobotę 11 lutego o godz. 11:00 na polanę za Szkołą Podstawową nr 8 w Policach. Należy przynieść ze sobą budki lęgowe dla ptaków i porcję kiełbaski do pieczenia w ognisku.


(wgaw)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License