Odsłonięcie pomnika pamięci pomordowanych Żydów

W miniony piątek 12 listopada 2010 r. w miejscu dawnego obozu KL Stutthof w Mścięcinie odsłonięto obelisk upamiętniający pamięć zamordowanych tam Żydów.

Przez ten właśnie obóz powstały w październiku 1944 r. przewinęło się ok. 7 - 9 tys. więźniów. Byli to głównie Polacy, Rosjanie, Włosi czy Jugosłowianie. O tym, że więzieni byli tu również Żydzi odkryli dopiero trzy lata temu niemieccy dziennikarze, po odtajnieniu archiwów Bad Arolsen.

1.jpg

fot. Jerzy Dembski


Więźniowie mścięcińskiego KL Stutthof byli zatrudnieni w fabryce benzyny Hydrierwerke , gdzie w wyniku niewolniczej pracy zginęło lub zmarło ok. 1,3 tys. uwięzionych. Obóz przeżyło zaledwie 300 więźniów, w tym ok. stu Żydów.

Obelisk wykonany w Zakładzie Kamieniarskim Jana Ziętka stanął obok dwóch innych pomników poświęconych zamordowanym tam ludziom. Odsłonięcia dokonał Burmistrz Polic Władysław Diakun i Przewodniczący Gminy Żydowskiej w Szczecinie Mikołaj Rozen, który odmówił modlitwę w języku polskim i hebrajskim.

2.jpg

Członkowie SE Łarpia i PKC Sama Rama w ok. 30-osobowej grupie mogli uczestniczyć po raz kolejny w niecodziennej lekcji historii naszego regionu.


(wgaw)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License