PDBS 2008

Europejski Dzień Bez Samochodu obchodzony jest corocznie 22 września. W Polsce jest to już szósty raz. W tym roku odbywał się pod hasłem "Czyste powietrze dla każdego?". Ten dzień jest też międzynarodową kampanią, podczas której centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. W powiecie polickim obchody święta przygotowywał Ośrodek Sportu i Rekreacji w Policach przy współudziale aktywu "Samej Ramy", który zaprosił ok. 350 uczniów z polickich szkół i przedszkoli.

1.JPG
2.JPG
3.JPG

Mimo niesprzyjających warunków pogodowych ponad 200 osobowa kolorowo przybrana kolumna piechurów w asyście rowerzystów PKC "Sama Rama", funkcjonariuszy Komendy Powiatowej w Policach, Straży Miejskiej i Społecznego Stowarzyszenia Ratowniczego przemaszerowała ulicami Polic. W tej niezwykłej akcji wzięło również udział Stowarzyszenie Ekologiczne "Łarpia". Druga grupa młodzieży brała udział w podobnym marszu na terenie Jasienicy.

4.JPG
5.JPG

Zakończenie imprezy odbyło się w OSiR-rze przy ul. Piaskowej, gdzie najlepiej przygotowane do akcji grupy zostały nagrodzone upominkami rzeczowymi.

6.JPG
7.JPG

Ogólnym celem akcji jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych. Wtedy upowszechnia się przeważnie informacje o negatywnych skutkach używania samochodu. Łatwiej można wówczas przekonać Europejczyków do alternatywnych środków transportu. Duże miasta prowadzą wtedy promocję transportu publicznego oraz pokazują, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze.

Zadaniem kampanii jest zachęcenie jak największej liczby osób do używania alternatywnych form transportu takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa. Chodzi również o zwiększeniu świadomości ekologicznej oraz informowaniu o związanych z masową motoryzacją negatywnych konsekwencjach dla jakości życia.


(wig)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License