Polickie Morsy W Jeziorze Rothenklempenow

W zimny poranek 23 lutego 2009 r. spora grupa „Polickich Morsów” udała się do przygranicznego, niemieckiego Rothenklempenow. Tu nad jeziorem o tej samej nazwie uczestników eskapady powitał przewodniczący „Natur und Leben am Stettiner Haff” – Jürgen Barth. Nad brzegiem jeziora paliło się niewielkie ognisko, a strażacy piłami spalinowymi wycinali dość pokaźną przeręblę w skutej lodem tafli jeziora. Usunięto czerpakami odłamki kry i ludzie–morsy rozpoczęły gimnastykę rozgrzewającą, po czym 11 śmiałków wskoczyło lub weszło po drabince do wody.

1.JPG
2.JPG
3.JPG

Jak wykazały pomiary jej temperatura wynosiła zaledwie 1o C. Po kilkunastominutowej kąpieli w wodach Rothenklempenowsee wszyscy jej uczestnicy skorzystali jeszcze z kąpieli śnieżnej, a po kolejnej rozgrzewce w ruch poszły ręczniki i suche rzeczy, które ubierano na niezbyt wyziębione ciała. W tym czasie raczono się też gorącą herbatą. Warto zaznaczyć, że wśród tej właśnie grupy, którą prowadzi najstarszy stażem „mors” – Zbigniew Nowak były również i panie oraz „mors-senior” Florian Kropidłowski, który liczy 73 lata. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w tej imprezie brało udział kilku członków SE „Łarpia” i PKC „Sama Rama” i jako „morsy” i jako obserwatorzy. Cały przebieg tej zimowej kąpieli filmowała ekipa Telewizji Szczecin, a reportaż z imprezy nasi telewidzowie będą mogli zobaczyć w TV w marcowej edycji programu „Między Odrą a Renem”.

4.JPG
5.JPG

Na zakończenie Zbigniew Nowak i Jürgen Barth ustalili termin kolejnego spotkania „Polickich Morsów” z niemiecką grupą morsów „Eisbaden”, którą opiekuje się nauczyciel Jörk Pahl. Będzie to wspólne wejście do wody rzeki Uecker w dniu 1 marca br. o godz. 13oo w Ueckermünde. Impreza objęta jest programem przygranicznej współpracy powiatów Uecker-Randow i Polickiego.


(wig)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License