Powitanie Wiosny 2004

Zwyczaj witania wiosny na ziemiach słowiańskich i polskich znany był od zarania dziejów. Kultywując te tradycje działacze PKC "Sama Rama", SE "Łarpia", PTOnZ, "Enigma" Police i Nadleśnictwa Trzebież zorganizowali w dniu 21 marca 2004 roku doroczne obchody "Topienia Marzanny i Powitania Wiosny". Tym razem siedemdziesięcioosobowa grupa młodzieży i dzieci z polickich i szczecińskich szkół i ośrodków specjalnej troski autokarem SPPK i prywatnymi samochodami udali się do Nowego Warpna. Tu po odprawie granicznej uczestnicy imprezy "zaokrętowali się" na jednostce pływającej "Adler-Schiffe". Punktualnie o godzinie 12oo statek wypłynął na wody Zalewu Szczecińskiego. Silny wiatr i wysoka fala jaka tego dnia nawiedziła Pomorze Zachodnie nie ominęła wód Zalewu mimo to udało się odczytać heroldowi "wyrok" i wrzucić ekologiczną Marzannę do wody.

1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG

Następnie odbył się wybór "Królowej Wiosny 2004". Została nią Marita Czubak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Policach. Otrzymała nie tylko "złotą" koronę ale również śpiewnik piosenek ekologicznych z płytami CD "Cuda Natury". Po powrocie do portu w Nowym Warpnie uczestnicy "Powitania Wiosny" udali się do Karszna gdzie utopiono pozostałe symbole zimy, a także przypomniano wszystkim legendę poświęconą romantycznym kochankom z Wyspy Rycerskiej leżącej na wodach Jeziora Nowowarpieńskiego. W drodze powrotnej przeprowadzono konkurs krajoznawczo-ekologiczny z nagrodami. Na zakończenie wszystkim uczestnikom rajdu wręczono pamiątkowe znaczki i słodycze ufundowane przez państwo Doboszów Trzebieży. Organizatorzy dziękują wszystkim tym, którzy przyczynili się do przeprowadzenia tej miłej i tak bardzo potrzebnej a przede wszystkim edukacyjnej imprezy.

(wig)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License