Powitanie Wiosny 2007

Nieco inaczej niż w latach poprzednich wiosnę witali członkowie Polickiego Klubu Cyklistów "Sama Rama" i Stowarzyszenia Ekologicznego "Łarpia". 25 marca, w niedzielę pięćdziesięcioosobowa grupa miłośników ekologii udała się do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego by zobaczyć jeden z największych rezerwatów nietoperzy w Polsce. Po trzech godzinach jazdy dotarliśmy do miejscowości Pniewo za Międzyrzeczem.

To tu od wielu lat podziemia MRU stały się zimowiskiem nietoperzy. Na powierzchni ok. 2, 5 ha położonych na głębokości 20 ? 40 m korytarzy zimuje tu 10 gatunków tych latających ssaków. Zimą gromadzi się ich tutaj kilka tysięcy. Część korytarzy i komór w północnej części systemu umocnień w roku 1980 uznana została rezerwatem przyrody. Obecnie trwa okres wybudzania się nietoperzy z procesu hibernacji i nie należy im w tym procesu zakłócać. W trakcie naszej wycieczki udało nam się zobaczyć kilka wylatujących "mopków" i "mroczków".

1.JPG
2.JPG

Oprowadzający naszą grupę instruktor przewodnictwa Tadeusz Świder skupił naszą uwagę na fortyfikacjach zespołu obronnego "Das befestigteGebitet Oder-Warthe-Bogen" czyli Rejonu Umocnionego Łuku Odra-Warta". Realizację budowy rozpoczęto w 1933 roku a zakończenie przewidziane było na rok 1944. Do budowy tych fortyfikacji Niemcy szczególnie w trakcie II wojny światowej używali więźniów. Wskazuje na to duża liczba obozów istniejąca wówczas na tym terenie.

3.JPG
4.JPG

Sama fortyfikacja to zespół parokondygnacyjnych fortów żelbetonowych zaopatrzonych w kopuły pancerne (pancerwerk) i połączonych między sobą podziemnymi tunelami. Najsilniej ufortyfikowany jest odcinek od Kaszycy do Staropola. W tym rejonie zbudowano 55 pancerwerków połączonych ze sobą korytarzami - do 2 m szerokości. Osią tego systemu jest główna droga ruchu szer. 4,7 m i wysokości 5,1 m. Długość systemu podziemnych dróg wynosi ok. 50 km. Całość podziemnych budowli wyposażona była w systemy wentylacji, odwodnień, a dla sprawnej komunikacji zbudowano linię elektrycznej kolejki wąskotorowej. W komorach znajdowały się magazyny, koszary, szpital, elektrownie, stacje kolei itp., a obiekt ten często porównywany jest co do wielkości do francuskiej linii Maginota.

5.JPG
6.JPG

Po zwiedzeniu podziemi i wystawy eksponatów z okresu II wojny światowej znalezionych na terenie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego nasza wycieczka udała się do Skwierzyny. Nad brzegiem rzeki Obry zatrzymaliśmy się na odpoczynek. Tu też został odczytany wyrok na "złą zimę" i do wody wrzucono kukły Marzanny. Wybrano też "Królową Wiosnę", którą została najmłodsza uczestniczka wyprawy Kamila Gaweł.

7.JPG
8.JPG
9.JPG

Po tych tradycyjnych elementach witania wiosny wycieczkowicze zjedli zabrane ze sobą wiktuały i niestety mimo pięknej i słonecznej pogody trzeba było wracać do Polic.

10.JPG

Organizatorzy dziękują Szczecińsko-Polickiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu i firmie "Karbud" za pomoc w realizacji tej imprezy.

(wig)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License