Powitanie Wiosny 2009

Zwyczaj „witania wiosny” na Ziemi Szczecińskiej po II wojnie światowej wprowadził Stefan Kaczmarek – pionier Szczecina. Początkowo robił to z Polskim Towarzystwem Krajoznawczym a potem z PTTK. Najczęściej obrzęd „topienia marzanny” prowadzony był nad Odrą, by w późniejszym czasie przenieść go na rzeki i jeziora Puszczy Wkrzańskiej. Po raz pierwszy mieszkańcy Polic w takiej właśnie imprezie mogli uczestniczyć w marcu 1970 roku w Jasienicy a w latach następnych w Tatyni, Tanowie czy na polickiej Mijance. Mimo upływu lat policka młodzież i dorośli nadal kultywują ten zwyczaj, choć z biegiem czasu został on wzbogacony w szereg nowych elementów.

Kolejne POWITANIE WIOSNY miało miejsce 29 marca 2009 roku w Tanowie na polanie nad Gunicą (nieopodal stacji uzdatniania wody). To tu w niedzielne południe zebrała się ponad 80 osobowa grupa młodzieży i dorosłych by wziąć udział w tej dorocznej imprezie.

1.JPG

Zgodnie z wcześniej rozesłanymi regulaminami rajd miał charakter gwiaździsty, trasy były dowolne, podobnie jak sposób dotarcia na metę. O godz. 12oo na mecie zjawili się więc zarówno turyści piesi, jak i rowerzyści czy też amatorzy czterech kółek – samochodami i qadami. Przybyszy witało trzaskające ognisko i organizatorzy tego spotkania.

2.JPG

Ceremoniał Powitania Wiosny rozpoczęły „Polickie Morsy”. Tym razem przewodził im Neptun, w którego wcielił się Zbigniew Przywara, a który wielkim trójzębem zachęcał kolejnych uczestników rajdu do wspólnej kąpieli w nurtach Gunicy. Chętnych nie brakowało. W trakcie kolejnych zanurzeń utopiono symbol zimy – marzannę, która wraz z bystrym nurtem rzeki popłynęła do morza.

3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG

W dalszej części spośród grona uczestniczek rajdu wybrano Królową Wiosnę. Tym razem zaszczyt ten spotkał Natalię Szalińską – uczennicę SP nr 8 w Policach. Obdarowana koroną przyrzekła sumiennie wypełniać swoje obowiązki i zapewnić słoneczna wiosnę i lato. Trzaskające ognisko zachęcało do pieczenia kiełbasek i innych wiktuałów z czego wszyscy chętnie korzystali. W międzyczasie rozegrano konkursy sprawnościowe. W biegu z jajkiem zwyciężyła Joanna Sławińska, a w wyścigu z obręczami rowerowymi najlepiej radzili sobie Zbigniew Nowak i Zbigniew Przywara. Rozstrzygnięto również konkurs na najładniejszy gaik. Pierwsze miejsce w tej dziedzinie przyznano Małgorzacie Najmark i Jolancie Szalińskiej.

7.JPG
8.JPG
9.JPG

Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali drobne upominki. Kończąc imprezę zaproszono wszystkich do udziału w rajdzie polsko – niemieckim w dniu 18 kwietnia pod hasłem „Przez Las Eckerberski do Doliny Siedmiu Młynów”. W trakcie tej imprezy z okazji „Dnia Ziemi” jest przewidziane sprzątanie Puszczy Wkrzańskiej. Organizatorzy „Powitania Wiosny 2009” – PKC „Sama Rama”, SE „Łarpia”, Wydział Oświaty i Kultury UG Police, Nadleśnictwo Trzebież i Starostwo Powiatu Polickiego serdecznie dziękują Z. Ch. ”Police” SA, ATV Team Police i Polickim Morsom oraz Straży Leśnej za pomoc w urzeczywistnieniu tej ciekawej i wysoce edukacyjnej imprezy.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License